Nu stiu daca sa continui cu masterul

Si profesorii lucreaza si au printre cele mai importante meserii intr-o societate. :expressionless:

Am corectat :shushing_face:

Am luat in calcul si emigrarea, dar cred ca as prefera sa lucrez din RO pentru clienti din afara, intr-un fel e de apreciat CoL mai mic de la noi.

Nu comenteaza, dar nici nu l-am intrebat daca e ok sa plec mai devreme cu 2h ca sa ajung la cursuri. Dar m-as simti prost sa fac asta mereu, fiind platit pentru 8h. In plus, simt cum mi se scurge viata cand stau in salile alea cu mobilier si PC-uri vechi…

@isti37 Nu stiu de ce, dar la master sunt mai stricti fata de cum au fost la licenta. Cand am avut discutia cu acea profesoara, a mai spus ca ii facem de ras daca noi doar ne luam diploma si nu invatam nimic.

Si nu, nu ma gandesc ca o sa ajung sa predau.

Tot sistemul educational e de ras din pacate cu mici exceptii, foarte multi profesori angajati pe criterii politice carora nu ai ce sa le faci si iti citesc cartea lor copiata in powerpoint-uri. Daca tu inveti intr-un sistem prost ca tu sa nu fii prost nu inseamna ca sistemul e bun. Din pacate e valabil incepand cu scolile de elita la care aproape toata lumea plateste meditatii la ceva si dupa se mandresc ca cea mai mica medie e 9.90, pana la facultate unde se mandresc ca doar 10% trec un anumit examen din prima fiindca e asa de buna facultatea, dar daca il pui pe profesor/laborant sa iti explice ceva iti zice in ce carte sa te uiti si te intreaba la ce liceu ai fost ca n-ai invatat x, ca nu e treaba lui.

Acum mai nou s-au mai mobilizat ca probabil au inspectii.

In mod normal n-ar trebui sa faci masterul daca nu te intereseaza, dar nota de trecere iti da la fel de multe credite, deci e pacat sa nu profiti de asta pana nu schimba sistemul. Poate daca o sa ai nevoie la 40 de ani de un master atunci va mult mai complex fiindca se va cere creativitate si se vor masura alte lucruri prin examene care iti vor fi imposibile daca n-ai invatat in acel mod. Plus sisteme mai stricte si mai inteligente, eu zic sa faci masterul pana mai poti daca te-ai apucat, in viitor va fi mult mai greu si posibil va valora mai mult hartia.

1 Like

Masterul e necesar daca ai terminat la altceva decat la Poli. Echivaleaza cu diploma de Inginer Software.
Masterul e optional dar bun pentru a studia ultimele frontiere in materie. Abia aici isi dau profesorii interesul, pentru ca discuta cu crema studentilor.
Masterul e bun pentru cand ajungi la 40-50 ani si React e o amintire.

2 Likes

Corect acum. Eu am emigrat prima data la 30, am stat doi ani, am revenit ca deh sa facem treaba ca familie in .ro, au cacat politicienii steagul, asadar am revenit a doua oara la 39.

Nu stii niciodata cand zici si tu “hai sa stinga ultimul lumina” si alte cele. Viata de familie iti da alta perspectiva, afli vum e cu meditatiile la copii, cum e sa ai nevoie la spital (sau rude), te scarbesti poate, si iti dai atunci o palma peste frunte “bai ce nashpa ca nu am terminat masterul ala”.

E doar un punct de vedere. Viata e lunga, perspectiva ta se poate schimba. Azi e acceptabil CoL, maine nu e. Sau alt motiv.

7 Likes

Chill
Si eu am avut o restanta.

Eu am avut un master cu nume fancy, dar mare lucru nu am facut :grin:

Avand in vedere ca mai ai un semestru de cursuri (anul 2 sem 1) si dupaia nu mai ai nimic, decat sa iti scrii disertatia, da-i inainte cu el. :slight_smile:

Masterul nu e nici o creme de la creme, in IT curiculum e cu 15 ani in urma, se fac tot lucrurile “clasice” si multi il fac ca un checkbox, eg. la sisteme distribute crezi ca faci tu kubernetes, spark etc, faci topoligii de retea, si tot felull de teorii de alea vechi, nici macar algoritmi de consensum noi, pt ca profesorii nu stiu chestiile astea, si nu au nici interesul sa stie, si o baga pe aia ca de fapt de invata teoria, fundamentele etc.

De fapt educatia in romania mereu baga scuza cu teoria ca sa ascunda cu ce putine abilitati practice raman elevii.

oh dar de ce sunt astea vechi? sunt chiar fundamentale si necesare

2 Likes

Acum totusi, la mine unde facut faculatatea lucururile sunt mai up to date.

Mai era unul, mare influencer mare, care le dadea el lectii tuturor celor care se ocupa de pedagogie din lumea larga - ca avea experienta liceului - spre deosebire de cei cu doctorat care au facut programele de invatamant… care declara si el ‘obsolete’ tot ce era mai vechi de o decada, hai sa zicem 20 de ani.

Teorema lui Xulescu din ceva secol trecut? Veche, ergo falsa, ireleventa, el dorea sa invete domle doar ce s-a scos in ultimii tspe ani. Nu conteaza ca nu-l ducea neuronu’ sa priceapa chestiile alea, ca nu stapanea fundamentele, el pe alea dorea sa le invete.