O noua drama in lumea Node / JavaScript

Dupa cazurile cu Ben Noordhuis in Node sau Brendan Eich. si Douglas Crackford in JS, avem un nou sezon din “The Kardashians of JavaScript”.

Cateva linkuri:

Issue: meta: vote regarding Rod’s status on the TSC

Node.js has forked into Ayo

Effective immediately I am stepping down from the Nodejs TSC (medium.com)

Node.js Board Statement on TSC Action • r/node

Rod Vagg’s statement on the request to be removed from the Node.js CTC (github.com).

Sumar:

Rod Vagg, un australian care face parte din TSC (The Node.js Foundation Technical Steering Comittee) a dat retweet la un link care spunea ceva de genul “De ce CoCs (codes of conduct) pot fi daunatoare”. Apoi gruparea care se ocupa de NPM (Node package manager - registry && client), formata majoritar din LGBT people (context) s-a simtit ofensata si a cerut inlaturarea lui din acel comitet pe motiv ca a incalcat regulile de conduita (code of conduct). In afara de acel tweet au facut referite la alte lucruri despre care nu am putut citi detalii (probabil intamplari dintr-un cadru restrans?). Comitetul a decis in proportie de 60% sa il pastreze, iar dupa vot 4 membri si-au dat demisia.

Bonus:

Update: timeline in detaliu.

6 Likes

Nu am ceva cu oamenii, dar încep să cred că e modă să fii o minoritate sexuală.

Începe să fie ca în bancul ăla: nu am nici o problemă, dar mi-e să nu devină obligatoriu…

15 Likes

In momentul de fata companii precum IBM, Samsung, etc au investit prea mult in Node.js ca sa lase un shitshow sa afecteze proiectul. Doar cateva persoane s-au alarmat si internetul a pus paie pe foc.

People like drama. Cum si noi discutam pe treaba asta inutil, asa se discuta si in alte medii. Un motiv pragmatic pt. balacareala asta nu este.

In trecut cazul cu Ben si blocarea proiectului sub Joyent din cauza unui management precar era ceva serios.

2 Likes

Next: Node.JS will not run on servers in countries in which gay marriage is illegal.

Măcar avem vert.x pe JVM.

5 Likes

Da, si eu am observat acest lucru in diverse comunitati (sa vezi ce e la Google sau la Microsoft :sunglasses: )

Lecția buna de tras in viața e că indiferent de nivelul de educație, orientarea sexuală și cât de oprimat e un om de majoritate, să fie asshole e oarecum ortogonal. Cu alte cuvinte, chiar dacă că faci parte dintr-un grup oprimat tot poți să fi o persoana oribila.

Un alt exemplu, de partea cealaltă a baricadei este cel al lui James Demore, fost inginer la Google și autor al unui așa zis “diversity manifesto”. Care era chiar opusul, părând sa sa sugereze că diferența de reprezentare femei-barbati din tech se datorează unor predispoziții genetice. Gen “girls are bad at math”. A cauzat un mic-shitstorm acum o săptămână sau trei. Ai fi zis că cineva deajuns de capabil să fie angajat la Google ar fi știut mai bine sau ar fi avut păreri mai OK. But there you go.

2 Likes

This is why we can’t have nice things…

Mdea, mie mi se pare funny, adica pana acum doar anul asta au fost 2 scandaluri care au scapat de sub control. Ăla cu drupalul si ăsta.

Ma rog, macar am progresat mult din 2013.

giphy

1 Like