O posibila schimbare de cariera

Aplicatiile cross-platform sunt viitorul. Nu sunt deloc o cauza pierduta. Companiile nu mai vor sa investeasca in echipe diferite de programatori de Android si Ios, ce este costisitor din punct de vedere financiar si time consuming . Aplicatiile hibride s-au dezvoltat foarte mult si au ajuns la un nivel de maturitate destul de ridicat. Desigur ca React native , bazat pe javascript, este cel mai popular si dezvoltat , in momentul de fata dar Flutter are cel mai mare potential si este cel care creeaza aplicatii asemanatoare cu nativul, doar ca este in curs de dezvoltare.

Aplicatiile hibride sunt alea facute cu html, css is js. Nu cu Flutter unde este nativ si ai acelsi cod si pt iOS si Android.

Noi avem o aplicatie interna dezvoltata cu Dart si Flutter pt iOS si Android

Si noi avem in dezvoltare aplicatii hibride, stiu foarte bine cum sta treaba si de aia pot prezice viitorul pe baza startupurilor si a trendului in internet. Asa cum aplicatiile web inlocuiesc aplicatii desktop prin puterea frameworkurilor JS si a suportului oferit de browsere, aplicatiile hibride facute in-house vor fi o amintire

Ultimul off-topic :slight_smile:

Asta cu aplicațiile hibride e ca și discuția cu cross-overele. Crossover nu e bun pe off-road, dar și pe șosea e mai dezavantajat din cauza înălțimii mai mari. Nu le poate face pe nici una la fel de bine ca o mașină dedicată, clar, nici offroad nici șosea.

Dar…asta nu-nseamnă că nu sunt bune pentru 80% din situații când nu ai nevoie de ceva specific dedicat platformei.

Singura amenințare care-o văd e că web-ul va canibaliza pe măsură ce devine acel ‘good enough’.

Fuchsia e un “senior developer retention” project, nu o sa inlocuiasca android, data enginer e un fancy name pe excel warrior.

Pe mine nu m-a convins hibridizarea nici la masini daramite la web :grinning:

Gluma doparte, momentan lucrez la un app de mobilitate, ca sa zic asa…multe harti, api-uri, geolocalizare, prostii de genu.
Au facut colegii niste teste cu Flutter dar au renuntat. Tot nativ au ales sa faca aplicatiile.

Pana la urma cred ca un punct important il reprezinta si ce oameni ai available in-house. Sau pe care ii poti angaja repede. La noi nu a fost problema de ios/android devs. Dar este o foarte mare problema sa gasesti good enough javascript devs.

Later edit: Cate joburi gasesti acum pe Flutter/Dart pe Linkedin vs cate joburi gasesti pe ios/android. Asta e cel mai important benchmark cred eu.

1 Like