O variantă mai bună decât ignorarea unui utilizator: flag

Am fost întrebat de două-trei ori în ultima săptămână dacă un utilizator poate fi ignorat pe forum, astfel încât să nu-i mai vezi contribuțiile aduse la discuții.

Din păcate fericire, această opțiune nu există, pentru că există alta mai bună: flag!

De ce e mai bun acest sistem?

Ignorarea unui utilizator înseamnă că, din start, ataci un om, nu o idee. Ceea ce nu vrem să se întâmple, nu-i așa? :slightly_smiling:

Rarportarea unui răspuns, pe de altă parte, oferă opțiunea de a anunța moderatorii că ceva nu e OK. Partea și mai bună este modul în care funcționează sistemul:

  • la trei flag-uri primite, răspunsul este ascuns;.
  • dacă un utilizator nou primește trei flag-uri de la trei utilizatori diferiți, primește ban;
  • dacă un topic primește 10 flag-uri, este automat închis.

Lucrurile de mai sus funcționează indiferent dacă un moderator este sau nu prin zonă!

Cum funcționează?

  1. În dreptul fiecărui răspuns există un toolbar:

  2. Dacă apeși pe steguleț, apare o fereastră în care poți specifica motivul pentru care te-a deranjat un anumit răspuns:

  3. Asta e tot.

3 Likes

Probabil optiunea de ignore a fost ceruta pentru cazurile in care raspunsurile unui utilizator il fac pe acesta sa fie perceput ca antipatic sau arogant sau oricare alt adjectiv negativ. Caz in care nu prea merge sa ii dai flag, nu e nici offtopic, nici spam doar… indezirabil, sa zicem.

2 Likes

Nu cred ca o sa stea prea multi sa flaguiasca rapunsuri individuale, granularitatea e prea mare si multi nu avem timp.

Eu de obicei cand ma frustrez aiurea, ies cateva zile de pe forum, si apoi revin doar pe unele subiecte, altele desigur. Cel mai recent caz e cel in care am pierdut vremea sa explic de ce citesc altfel o comparatie ruby-php si am realizat ca a fost total inutil, oamenii nu isi schimba modul de gabdire nici 2 min sa incerce sa vada mai departe de preferinta lor personala.

Am observat ca, in general in mediul it, e greu de stat la discutii fara sa se atace careva si sa se conduca in flame totul, desi se poate teoretic dezbate interesant si cand e in contradictoriu. Dar e nevoie de interes de a afla lucruri noi si de a empatiza pentru asta. Iesirea din zona de comfort e grea, sau cum zicea demult un prof de fizica inertia e mare. Pacat, sincer, ca pe forumuri (nu doar pe acesta) nu prea mai stau relaxati sa bea cafeaua si cei din zona mediu->senior, e mai mult vorba de cei care invata si cei care isi aduc aminte cum era cand invatau.

2 Likes

Nu voi repeta ce a zis Jeff, dar sunt de acord cu el:

https://meta.discourse.org/t/ability-to-block-or-mute-another-user/6001/16?u=iamntz

De adăugat:

Problema cu ignore individual este că moderatorii nu știu dacă cineva este deranjat de altcineva și, evident, nu pot lua măsuri.

Dacă un utilizator primește mai multe flag-uri pentru… să zicem offtopic, avem următoarea ordine:

  1. PM cu warn de la un moderator;
  • suspend;
  • dacă perseverează și primește mai multe suspend-uri, sfârșește cu un ban.

Discourse - spre deosebire de alte forumuri (vbulletin, phpbb etc) - permite o auto-moderare din partea comunității. Haideți să ne folosim de acest avantaj!

@tekkie: Tinerete, vezi cum esti? :slightly_smiling:

1 Like

Acestea fiind spuse, am aflat și că există opțiunea de a ascunde ce zice un utilizator:

:smiley:

1 Like

Nu a fost inutil. Eu, cel putin, am invatat ceva nou, din acel comentariu in care explicai ce, cum si de ce.

Cat despre[quote=“iamntz, post:4, topic:2468”]
auto-moderare din partea comunității
[/quote]Quora are un plus foarte mare, in fata Discourse: puteti sugera un edit al oricarui comentariu ori titlul, pe cand aici acest lucru nu poate fi realizat. Intradevar, trebuie ca userul sa accepte edit-ul, dar in cazul discourse ar mai fi posibilitatea ca moderatorii sa poata aproba un edit. (Si imi cer scuze ca iarasi nu m-am exprimat coerent.)

De cand e acest lucru nou pentru un programator?

Propunerea lui @iamntz de flaguri pare Ok.

2 Likes

Creca mai e necesare o optiune “asshole” la motive.

5 Likes

Si o optiune “needs rewriting”, pentru cazurile in care daunele nu sunt atat de mari…