Open Source Server Manager

Problemă: am multe servere, VPS-uri, si ca sa fac update-uri, etc. trebuie sa ma loghez pe fiecare, sa dau n+1 comenzi, etc.

Solutia: Ma gandeam sa fac un tool mic, unde pot sa dau, ip, user si parola si sa pot da comenzi pe toate sau cateva servere.

A fost ceva de genul: Commando se numeste, eu personal nu am reusit sa il fac sa mearga, nici nu mi-am batut capul. Problema este ca baietii au facut deprecated aplicatia open sourece si dau soutia asta ca un serviciu.

E interesat cineva de asa ceva? Cunoaste cineva ceva asemanator, cu doar ceva unde pot da un update pe 10 servere doar dintr-o comanda.

Idei?

O solutie simpla ar fi sa folosesti bash. Fa-ti un set de scripturi care fac diverse task-uri si le rulezi over ssh

ssh username@server 'bash -s' < local_script.sh

prea simplu si complex, adica i :heart: shell, dar ma gandeam la ceva mai “web based”

Initial m-am apucat sa scriu despre o idee web based, dar m-am lovit de intrebarea: how do you deal with security / authentication? In ideea in care tool-ul sa fie simplu de folosit.

Sau tu vrei ceva gen web app based, not command line?

1 Like

cmd line tool - pssh, fabric
web interface pentru fabric - fabric-bolt

ar mai fi si saltstack, web ui

Cred ca nu sunt foarte multe ca lumea e “reluctant” sa bage parole de root pe un site. I would be.

2 Likes