OpenSMS - platforma online de SMS-uri gratuite

De curand am pus online un/o site/aplicatie de trimis SMS-uri gratis in orice retea din Romania: http://opensms.ro

Codul sursa se poate vedea pe GitHub aici: https://github.com/memelea/opensms - Laravel based

Stiu ca nu este cel mai curat cod si nici cea mai functionala aplicatie, de aceea as aprecia orice sfat/critica despre site si cod; deasemenea orice pull request la cod este si mai apreciat :smile:

Stiu ca sunt foarte multe alte siteuri care ofera SMS gratis, dar OpenSMS este gandit in ideea in care sa poata fi usor de integrat in alte aplicatii - nu sunt sigur daca mi-a reusit acest lucru.

Daca sunteti curiosi de setup: un vps (unde este gazduita aplicatia propriu-zisa) + un raspberry pi (la care am conectat un modem huawei e220).

7 Likes

cum functioneaza? ai o cartela de pe care trimiti sms-urile? cel mai probabil or sa ti-o blocheze destul de repede.

1 Like

Whoops, looks like something went wrong.

1 Like

da, este o cartela prepay. dar de ce sa o blocheze?

confirm ca am primit eroarea pe email (Connection closed prematurely)
am trimis si eu unul imediat si la mine a mers.

Pai, din ce stiu eu cand cumperi cartela scrie pe undeva ca esti de acord cu niste termeni. Termeni in care scrie ca iti pot suspenda oricand un numar de la care se constata procese automate. Si crede-ma ca toti operatorii au markere si flaguri care se aprind in astfel de cazuri. De fapt au ditamai algoritmul de detectie.

3 Likes

multumesc pentru informatie, inseamna ca m-am aruncat fara sa ma documentez :smile:

las ca e bun exercitiul.

E lume care pacaleste algoritmii, dar cam cu asa ceva:

5 Likes

Ok am reusit sa trimit la a 2-a incercare :smiley:

P.S. Nu cumva faci si un API? :D:D

Cred ca defapt asta incerc sa fac, vezi intrebari frecvente (http://opensms.ro/intrebari-frecvente) putin mai jos - momentan doar pentru trimitere de smsuri, urmeaza sa fac un link si pentru smsurile trimise (un fel de istoric)

eu inca n-am primit email de activare cont (dupa cateva ore)
later edit: era in spam

1 Like

mailurile sunt trimise folosit SMTP-ul de la mailjet. foarte ciudat ca a intrat in spam, nu am avut nicio problema cu ei pana acum.

haha, gammu…

Am facut si eu unu acum o luna asemanator, sta pe un RPI, foloseste mai multe dongle-uri, are ca queue un mysql (of all things), un api decent, si in ultimul rand, hook-uri daca sms-ul se trimite sau nu.

nu il pot face public deoarece, cineva a platit pentru el, dar nah… ideea e aceeiasi :smile:

1 Like

foloseste mandrill, sau ses, ses e aproape moka

afirmatia ta imi da incredere ca sunt pe un drum bun :smiley:

cred ca voi trece la mandrill/ses daca vad ca problema persista, in principiu nu ar trebui sa fie astfel de probleme. legat de cost, cu siguranta ma incadrez in limita a free plan la oricare dintre ele

initial nu eram de acord cu gammu, dar am ramas cu el, la mass sms trebuie sa ii pun niste limite, incearca sa experimentezi cu smstools3 unde folosesc doar foldere in /var/spool/sms/*

dar nah, whatever floats your boat!

1 Like