Oportunitate de angajare la companie multinaționala

Este nevoie de cel putin 2 ani experienta pentru rolurile:

  • Java Developer
  • Cloud Engineer
  • Business Analyst
  • QA Engineer

Dupa parerea mea firma plateste peste medie. Se colaboareaza doar cu CIM. Daca e cineva interesat, sa trimita profilul de LinkedIn si numarul de telefon in privat.

BENEFICII: 2 sick days / an, 500 ron pe benefit, tichete de masa de 20 de lei in afara de benefit, 300 de lei pt telemunca, buget de echipamente work from home in valoare de 2300 de lei, abonament de telefon platit de firma, reducere ~200 euro pt un telefon nou, macbook pro 16", work from home nelimitat, travel, certiificare.

1 Like

Salutare!
Sper sa nu fiu inteles gresit dar este vreun motiv pentru care nu este postat numele companiei?

Imi vin in minte anunturile de acum 10 ani postate pe site-urile de specialitate ca si “Confidential”. Si cred ca stim cu totii la ce fel de companii ma refer.

Eu iti recomand sa postezi anuntul de angajare complet, numele companiei si un eventual contact oficial de HR sau link catre pagina de cariere a companiei, eventual chiar anuntul de pe linkedin, ejobs, bestjobs, etc.

3 Likes

eu sunt doar dev, nu sunt de la hr si nu vreau sa pun numele firmei pe net din motive personale. am pus asta aici ca poate e cineva interesat si așa primesc si eu un bonus de referal :slight_smile:

ce inseamna beneficiul asta? ai voie sa te imbolnavesti doar 2 zile pe an? :smiley:

4 Likes

Cred că la modul „I’m sick of this job” :smiley: :troll:

2 Likes

Daca firma nu te pune sa programezi de pe plaja, la soare, unde poti sintetiza vitamina D la greu (nu stiu sigur daca e D2 sau D3), eu as bugeta cel putin 4 raceli de cate 3 zile de muci si batiste pline pe an. Minim.

Însemna 2 zile în care nu muncești pt ca zici ca nu te simiți bine fără sa vi cu concediu medical.

1 Like

Nici nu iti dai seama in cate belele poti intra daca se afla ca tu erai pe plaja in alta parte cand de fapt te-ai dat bolnav.

Unde a fost vorba de asta? Numarul de zile de concediu de boala oferite de firma ar trebui sa fie 12 pe an. Pur si simplu la ce ajuta sa vii la servici cu mucii pana la genunchi? Nu poti lucra, imbolnavesti pe altii. Iar o raceala dureaza 3 zile pana iti mai revii.

Nimeni nu a zis sa te folosesti de ele sa stai pe plaja, sa tragi chiulul, etc. Si e evident cand esti racit cobza.

Iar sa-ti iei concediu de boala de la Stat prin medicul de familie probabil dureaza cu lunile - nu stiu, nu mi-am luat niciodata concediu de boala.

Tu te referi la sick days sau concediu medical?

Zilele alea cand firma te trimite acasa ca esti racit cobza. Fiecare are alta denumire pentru ele.

La clientii din SUA aveam PTO days:

Paid time off (PTO) refers to the time that you are paid for when you are not working. PTO includes paid vacation, sick time, holidays and personal time all wrapped up into one category that allows you the freedom of using your time as you please. Other companies treat vacation, holidays, sick time and personal days separately.

1 Like

sunt multe companii care ofera sick days. Unele public, incluzand asta in beneficii, altele tacit. Din ce stiu eu inseamna ca zilele alea le poti sta acasa fara medical.

Din experienta proprie, zilele alea se cam adauga la zile de CO. Neoficial, bineinteles.

Pai si asta nu inseamna ca le consumi din zilele libere anuale? Adica din CO, mai pe romaneste. Nu cred ca are vreo tara implementat PTO separat de Holiday sau cum s-or mai numi.

Din pacate pentru amaericani asa este.
In germania e standard sa ai 1-3 zile consecutive(dupa trebuie adeverinta medicala) ori de cate ori e nevoie. Intr-o fosta companie media era de 30 de zile pe angajat pe an.

Si nr de zile de concediu? 21 standard?

Nu prea intra un scaun mai ok si un birou reglabil in bugetul de 2300 lei dar pachetul pare generos.

depinde, pe unde am lucrat de la 3 zile în sus era nevoie de adeverința de la doctor. eu aveam 8 zile sick (din care 2 era personale, puteam să fac ce vroiam eu, cînd vroiam eu) și 21 zile de concediu (cine ajungeam la 15 ani de vechime ercau la 20)

acum am unlimited PTO și un șef care nu poate să zică NU la cererile de vacanță ale subalternilor :slight_smile:

mereu m-am intrebat cum e asta cu unlimited PTO. Chiar poti sa iei cate vrei? Cate ai luat pana acum?

Da 21.
Avand in vedere ca ce iti cumperi iti ramane tie, mie mi se pare super decent.

Da de la 3 zile in sus trebuie adeverinta,dar consecutive, gen daca ai 3 zile saptamana asta si inca 3 peste 2 saptamani e ok. Si asta pe langa cele 25±30 de zile de PTO. Asta ca sa nu mai spun ca si dentistul mi-a dat o adeverinta de 1 saptamana :slight_smile:

image