Outlook.com zice ca sunt banned sender

Salut!

De vreo cateva luni [minim 5-6, ca e din acelasi an cu virusul, deci nu 2020] am o problema in a trimite mail-uri spre domenii cu server-ul de mail la outlook.com.

550 5.7.511 Access denied, banned sender

Ce am incercat:

  1. https://sender.office.com - Completez IP-ul, imi vine un mail, dau click ca vreau sa il delisteze. La click-ul ala imi zice ca nu e listat ca spam. Dupa aia primesc mail ca a fost delistat.
  2. Junk Mail Reporting Program - m-am inscris acolo ca sa primesc rapoarte cu ce marcheaza userii lor ca fiind spam. Nu am primit niciodata nimic. In interfata de acolo, unde exista un calendar, orice zi as selecta nu imi apare nimic.
  3. mai exista SNDS - stupid network data service [evident, nu e stupid, dar nici cu antonimul lui nu il pot asocia…]. cel putin online si intr-un mail de la ei apareau ca servicii separate. acum JMRP pare parte din SNDS. deci doar am incercat sa incerc, ca nu aveam ce…
  4. sa le trimit un mail, chestie care a decurs cam cum decurg discutiile cu orice corporatie, adica se lovesc de un zid si ricoseaza cu un raspuns standard care nu are mare legatura cu intrebarile.

eu: Am probleme cu mail-urile + detalii + log-uri
msft: recomandam 1 [de mai sus; il incercasem deja], 2 si 3
eu: incercat, inca nu merge nimic. ajutor cu ceva mai specific!?
msft: goto 10. kthxbyee

Problema apare doar cand trimit spre domenii care au MX-ul cu .mail.protection.outlook.com

Spre live.com nu e nicio problema.
Evident, nici cu alti email providers [google, yahoo] nu exista problema asta, si nici cu cei care au MX-urile prin diverse alte locuri. Doar cu outlook.com.

SPF - OK
DKIM - OK
mxtoolbox.com - Checking against 95 known blacklists… Listed 0 times with 1 timeouts
anti-abuse.org - checked 53, listed 0
mail-tester.com - scor de 9,9 sau 10 / 10 constant. 4,8 / 10 daca trimit un mail gol, dar na …

IP-ul e de la digitalocean [ma rog, droplet-ul cu totul]. Din ce imi aduc aminte, mi se pare ca n-am avut probleme la inceput, dar e posibil sa gresesc.

Nu stiu ce sanse am sa se fi lovit cineva fix de chestia asta, dar incerc.

ohh, the joys of running your own email server. :slight_smile:
E vorba de un cPanel. Inainte, cand mersesem pe o solutie mai … gratis [mailinabox] sau si mai inainte cand ma bateam direct cu postfix [pentru o scurta vreme] nu aveam problemele astea. Aveam altele, dar niciodata n-a ramas ceva nerezolvat atat timp.

kthxbyee! :slight_smile:

1 Like

O data ce un ip a fost marcat ca spam mai bine iei alt ip.

In principiu sunt de acord cu ceea ce zici, adica daca dai peste un IP cu reputatie proasta sa il schimbi.

Dar cred ca nu sunt in pozitia asta. IP-ul il am de peste doi ani si l-am verificat cand mi-a fost alocat. Intre timp nu a facut spam, dupa cum se vede si in listele RBL - de fapt doar de 5-6 luni e folosit [si] ca server de email.

Deci tind sa cred ca asta nu ar fi o rezolvare, si ca problema nu e de la IP.

Ce bird’s nest e aici… https://answers.microsoft.com/en-us/msoffice/forum/all/mailprotectionoutlookcom-is-rejecting-my-mails/5a6bb9e0-062c-44e0-8a60-d79959bc003e?page=1

Am patit la fel in urma cu cativa ani si am reusit sa ma scot din lista de blocare. Nu mai stiu exact, dar a durat cateva zile. Ai nevoie de o inregistrare PTR (in setarile DNS) care sa asocieze IP-ul cu hostul de pe care se trimit mailurile si sa completezi un formular de deblocare. Poti incepe investigatiile de aici.

1 Like

Revin cu informatii aici pentru ca aparent i-am dat de cap.

Putin context:
Problema aparuse cand m-am mutat de pe MailinaBox spre cPanel, mutandu-mi si mail-urile acolo. De vreo saptamana am mutat din nou spre MiaB si problema persista. Nu ma afecta foarte tare dar deja era stupid asa ca am dedicat vreo ora pentru asta.

Trimisesem un mesaj de test spre un domeniu .ro care stiam ca foloseste outlook.com si primesc asta:

***-ro.mail.protection.outlook.com[ă.ă.ă.ă] said: 550 5.7.606
Access denied, banned sending IP [ț.ț.ț.ț]. To request removal from
this list please visit https://sender.office.com/ and follow the
directions. For more information please go to
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=526655 AS(1430)

Banned sending IP si request removal fiind cuvintele cheie din care am dedus ca o fi o problema cu IP-ul, chiar daca l-am verificat cand mi-a fost alocat. Era alt IP fata de cel din prima postare. Si codul de eroare era altul, chiar daca descrierea era asemanatoare.

Am ajuns cumva pe pagina asta si la explicatia pentru eroarea 550 zice asa:

Outlook.com will not allow delivery of emails sent from a domain where the Sender ID record has been configured by the domain owner to NOT allow ANY IP to send emails from that domain. Sender ID allows a domain owner to protect domains that aren’t intended for sending emails in order to help protect their domain from being spoofed. This can be done by publishing a simple TXT record in DNS like the following example (Note: The organisation would replace example.com with their own domain and or sub-domain name):
example.com IN TXT "v=spf1 -all"

Trecand peste posibila dubla negatie [will not allow … configured by the domain owner to NOT allow] imi amintesc ca in SPF aveam ~all, adica soft fail.
Avand TTL-ul setat la 60, zic hai sa-l schimb repede si sa testez, ca poate-poate.
Poate! Acum merge. :confused: YAY‽

Sper ca poate ajuta pe cineva.

4 Likes