OVH - Nodes Down

(Opencart Romania) #1

Salutare!

Care aveti servere la ei, sunt complet jos, se pare ca au probleme cu alimentarea electrica…

Sunt deja de aprox. 1 ora jos.

Spor

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #2

Se pare ca se discuta si pe HackerNews: All ovh datacenters are down

(Dan Craioveanu) #3

Avem doua VPSuri de la ei. Unul merge, celalalt nu.

Chiar intrasem din nou să văd ce problemă mai am acum, bine că am văzut subiectul ăsta. Mda. Trebuie să mut serverul neapărat.

(Opencart Romania) #5

Sunt ptr. prima data cand patesc asa ceva, ma refer la cei de la OVH,

Poti incerca in tara … un VPS decent… sau iei 2 si faci balancing … daca e ceva imp. pe ele.

Spor!

(Opencart Romania) #6

@Dan_Craioveanu - asa am patit si noi, o parte din servere (se pare ca un un alt d.c in Lile) acelea nu a avut probleme.

Clasa IP. care incepe cu 62.

Totalul de downtime a fost de aprox. 2 h si 45 min.

Se pare ca le-a picat complet partea de retelistica sau ar mai fi ceva…un upgrade ceva (ptr. ca au pemenit si de un bug in soft-ul / app-u; de management a device-urilor de networking) si mai nou au introdus noi reguli/servicii DDOS…

Nu e f. grav,

Spor!

Eu sunt mai ghinionist, am downtime de vreo 9 ore deja. Încă nu merge.

Mă uitam la AWS (Amazon) și Azure (Microsoft), aș putea încerca să optez la ei. Dacă nu, DigitalOcean.

(Opencart Romania) #8

Saltare!

Vezi ca ai aceeasi problema …VPS-ul e sus… insa deschide porturile…

Mai bine ia un shared si nu te mai chinui…

Nu, serverul este offline. Am verificat și pe http://status.ovh.net/?do=details&id=15162

(Your VPS area is under maintenance, please come back later)

(Opencart Romania) #10

Eu vad ca raspunde la ping si te poti conecta pe el cu ssh-ul care este deschis…

Spor
ps: acum esti online, exact ce ziceam … panel-ul lor nu merge … asa ca … pana il repara verifici singur si cu siguranta nu ai fost 9 ore offline din cauza lor…

Când am scris acel post nu puteam să mă conectez nici via SSH. Acum a mers și am deschis portul din nou.

Control Panel tot nu merge.

(George Calianu) #12

Mda, de cand ma stiu am avut serverele in propria pravalie. Totul e sa ai o sala cu AC, UPS-uri adevarate, generator pentru situatii de urgenta si (mai nou) controller de monitorizare temperatura de la @serghei de pe sait. Retea powered by Mikrotik :sunglasses: Nu am avut niciodata probleme de genul asta. Cloud-ul e ok dar deocamdata nu m-a incantat/convins foarte mult.

(Opencart Romania) #13

@geosoft1 - perfecta dreptate, asa am avut si eu intr-o vreme, insa dupa o serie de calcule facute in timp, am ajuns la concluzia ca mult mai rentabil este sa le mut undeva … sa aiba altii grija de ele “pe banii tai”.

Parerile sunt impartite … cunosc cativa care au in apartament un mic D,C insa eu raman la parea mea…

@WP_7 - vps-ul iti este intact? vad ca au fost probleme in mare parte cu VPS-uri …

Total down time: 12 ore 48 min si 8 sec.

Spor!