Pareri despre Phalcon

Buna!

Am un proiect scris pe CodeIgnier si as vrea sa il transform intr-un (fel de) SaaS, dar as avea nevoie de viteza mai mare, development mai eficient si ultimele tehnologii (PHP7).

Dupa un research, am ajuns la concluzia ca probabil Phalcon ar fi cel mai potrivit pentru acest proiect, dar inca nu am auzit nici o parere de la developeri care au lucrat cu el.

Voi ce ziceti?

Multumesc!

1 Like

Phalcon nu este compatibil cu PHP 7, inca.
Fiind extensie de PHP, e mai complicat sa vezi clasele cu proprietatile si metodele existente. Trebuie sa citesti documentatia mai intai.
Recomand sa citesti cartea lui Calin Rada https://www.packtpub.com/web-development/learning-phalcon-php

2 Likes

Ai vazut ultima postare de pe blog-ul lor?

Release candidate si beta support, daca asta vrei in productie, go for it.

“Final version will be available in two weeks.”

Deci e ok :slight_smile:

1 Like

Nu vad nimic special la phalcon, poate era bun cand nu folosea nimeni hhvm sau php7. Probabil viteza de executie si utilizarea memoriei e aproape la fel cu phalcon si laravel cu php7, chiar daca phalcon are o extensie c.

Eu zic sa mergi pe laravel/symfony daca vrei sa ai suport pe internet. Daca vrei viteza si seriozitate misca-te de pe php pe java sau .net si foloseste akka. Banii nu vin de la cei cu hosting shared pe php…

2 Likes

Nu stiu daca Laravel pe PHP7 se ridica la viteza lui Phalcon, dar ar fi interesant un experiment.

Mersi!

1 Like

Aproape 4 luni mai tarziu: https://blog.phalconphp.com/post/phalcon-3-0-0-released

umm

also AFAIR(emember) CI era fast-as-hell iar Laravel is slower than Rails.

si ca general rule of thumb: say NO to premature optimizations :slight_smile:

Doar cautam un tool potrivit :slight_smile: nu faceam nici o optimizare prematura.

Oricum, intr-un final CI am ales.

Pentru ce ai avea nevoie de viteza mai mare? What’s the bottleneck? Where are the hot spots in the app? Is the DB? the reverse proxy? slow front-end? etc.

1 Like

Au trecut cateva luni de atunci si m-am mai linistit in privinta asta.

Totusi, viteza e un lucru care il caut si acuma pentru ca stiu cat de aiurea e sa lucrezi cu produse care se misca greu…

14 posts were split to a new topic: Managementului dependințelor și alte bune practici în utilizarea unui framework

Phalcon mi se pare o chestie interesanta dar parca eu prefer flexbilitatea (pot sa modific/alterez o bucata din core-ul symfony daca e nevoie) in locul acelui bonus de viteza. PHP7 si cloud-ul ajuta si cu partea aia de viteza cat sa functioneze bine aplicatiile. Daca performanta e vitala, m-as uita la alta tehnologie cu totul (probabil golang).

1 Like