Pareri despre Strapi ? 'Headless CMS'

Ce parere aveti de Strapi ? Ar trebui sa stau sa imi fac CMS-ul de la zero propiu sau sa folosesc un cms gen strapi ?

Ai clienti care iti platesc pentru ceva de la 0?Ai proiecte de peste 1000 euro pe o perioada mai mica de o luna?

Eu personal, nu prea vad oameni dispusi sa plateasca pe produse de la 0, gen framework-uri, multi prefera wordpress.

Cât despre făcut de la zero:

Ai nevoi atât de speciale încât nu poți folosi CMS-urile existente ?

3 Likes

Strapi este intr-un fel de development / alpha stage. Nu poti sa-l consideri “matur” si nici foarte stabil, sunt multe care crapa. Daca ai experienta pe Node poti sa gasesti workaround-uri si sa-l faci sa mearga destul de bine, caz contrar nu l-as recomanda momentan.

Eu am incercat sa-l folosesc intr-un proiect, pe langa ca mi-a crapat de multe ori si mici bug-uri, intre timp au schimbat formatul plugin-urilor, ceea ce a trebuit sa fac refactor si am preferat sa rescriu in node + sqlite si aia e. Daca intri pe docs o sa vezi ca este v1 si v3. where did v2 vanish?!?

Ca alternativa matura si stabila, dar si alt limbaj (php) Craft 3 poate fi folosit ca un headless CMS, e rapid si are multe features.

5 Likes

Clar, nu merita sa faci de la 0,

Eu ma bazez pe framework-uri mai mari, pentru ca este o comunitate mai mare si poti sa te implici si acolo in multe feluri.

Wordpress, dar daca vrei mai de la 0 as putea recomanda Laravel

2 Likes