Parteneriat business - programator

Eu am trecut prin asemenea parteneriate. Nu recomand nimănui sa încerce asta din urmatoarele motive:

  • Cel care propune acest parteneriat, nici macar el nu are o viziune si un plan clar unde va duce asta. El nu o sa va poata spune niciodata cand o sa incepeti sa faceti bani.
  • Ceea ce tine de partea lui de munca “marketing, sales, business…etc” nu va face mare treaba,munca lui se bazeaza mai mult pe asteptare si urmarire a reactiei utilizatorilor/clientilor + niste decizii invatate de la smecherii de Coaching bussines(sau cum le mai zice). Pe cand tu ca persoana responsabila tehnica(programator) vei munci din greu zi si noapte, vei avea frustrari, oboseala, demotivare…etc.

Lista poate fi mult mai mare, dar astea 2 puncte sunt cele mai importante.

Daca tot te decizi sa intri in asemenea parteneriat, asigura-te ca aveti drepturi egale juridice in aceasta companie. Adica sa aveti o firma deschisa cu 50% parte fiecaruia.

Daca nu veti avea oficial nimic, esti in zona de risc si s-ar putea sa scape in orice moment de tine. Atunci cand ai bani, iti permiți sa angajezi cativa seniori cu un salariu fix ceea ce este mai econom decat sa-i dai cuiva 50% din profit.

6 Likes

Nici eu nu recomand, toate experiențele care le-am avut au fost proaste, fără excepție.

E ușor când partenerul nu investește nimic in companie, și programatorul investește timpul lui care până la urmă sunt bani.

Eu aș zice in felul următor, mă plătești pe mine ca programator și tu dacă ești așa bun manager/marketer/etc, îți dau toți banii inapoi din primele încasări ale firmei.

Un lucru ce noi programatorii trebuie să îl înțelegem e că ideile valorează fix zero. Ce contează este execuția. Întrebați pe oricine. Fără execuție bună, fără un produs stabil și utilizabil, n-ai făcut nimic.

Dacă ai o idee așa de bună și ești sigur de succes de ce nu pui bani la bătaie?

Și dacă vei zice că nu ești sigur dacă va merge, de ce este dator cineva să lucreze gratis?

5 Likes

Nu sunt chiar de acord cu asta, pana la urma e un risc pe care esti dispus sa ti-l asumi. Poate e un proiect de succes, sau poate e un fail si nu o sa castigi nimic. Nu mi se pare ok ca retragi bani dintr-un proiect in early stage.

In schimb, as fi de acord cu un astfel de parteneriat doar daca exista un market research inainte, daca exista deja leaduri concrete de la potentiali clienti. Nu, nu ai nevoie de un programator sa ai un landing page si sa colectezi leaduri. Inainte de a incepe development, m-as astepta ca partenerul sa faca cold calling, sa vorbeasca cu clienti din piata, etc.

Asa, doar la nivel de idee… am 10 pe zi, asta nu inseamna ca si gasesc clienti pentru ele.

1 Like

Citeam saptamana trecuta ca pentru a testa ideile cel mai bine e sa faci un mock-up pe care sa-l prezinti clientilor.

Un front-end care simuleaza felul in care merge aplicatia, probabil cu date statice. Ceva care sa fie pus in picioare in 2-3 zile. Asta fata de a dezvolta un prototip care ar necesita cateva luni si niste bani investiti.

1 Like

Sunt destule resurse care prezinta step-by-step cum sa validezi o idee, fara sa scrii cod => fara sa pierzi timp si bani.

1 Like

Asta vreau să zic și eu. Vreau ceva concret dincolo de ‘am o idee mișto’.

Vreau ca și ‘antreprenorul’ să aibă ceva de pierdut dacă nu merge treaba. În general la situații de genul mereu se ajunge la neînțelegeri din cauza efortului disproporționat depus.

Știu cine a avut idei de genul, au făcut rost de bani, și au pus un programator să le facă produsul, au pus 5-10k jos și gata.

Dacă nu poți pune 5k jos pentru un proiect, nu are rost atunci să te crezi antreprenor software…

1 Like

Nu e chiar la fel, efortul disproportionat se intampla doar atunci cand partenerul non-tehnic asteapta sa fie facuta platforma ca mai apoi sa vanda/faca research, ceea ce e o greseala.

Știu cine a avut idei de genul, au făcut rost de bani, și au pus un programator să le facă produsul, au pus 5-10k jos și gata.

Sau poate era mai bine sa directioneze banii aia in marketing, oricum cu un programator nu faci foarte multe intr-un timp rezonabil, fara corner cutting - mai ales ca nu il intereseaza daca e de succes sau nu proiectul.

Si in practica este ok. Atata timp cat decide de la inceput dupa prezentarea detaliata a proiectului ca este viabila ideea, e clar ca exista tot timpul sansa de fail, la fel cum exista tot impul sansa sa-ti cada un gjiveci in cap meergand pe strada, asta nu inseamna ca nu mai iesi din casa

E simplu, am plecat de la premiza ca puteam sa angajez programatorul reapectiv, ceea ce ati sugerat si voi.

2-3 luni de dezvoltare, cost total undeva la 4500 euro. 10 luni mentenanta, cost undeva la inca 4-5000 euro. Adica sa rorunjim la 10.000 euro. Profitul in varianta normala ar fi de 25800 euro, 5000 euro costuri, deci 10.000 / partener. In varianta optimista ar fi 55.000 euro dar nu mergem acolo, imi asum o pierdere de venit , macar sa mearga f bine.

Din anul 2 deja intru pe pierdere i.diferent de varianta, insa sujt dispus sa castig mai putin si sa am un partener de încredere alaturi, decat sa trec prin 2-3 angajati si timpul si banii pierduti aferenti.

Pai exact asta am propus si am si sous mai sus, se creaza o firma noua cu actionariat 50-50, adica f transparent

ok, inteleg evaluarea, dar in afara de business management, marketing si programare… nu sunt necesare si alte chestii?
gen design, servere, costurile directe cu promovarea initiala, relatii cu clientii / suport clienti, etc?

din 50-50 eu inteleg ca munca ta + investitia directa e undeva tot pe la 10k.
cam cat sa fie munca pentru un an (sa includa mangement si marketing) ca sa ramana din cei 10k fonduri suficiente pentru un designer, pentru ceva teste independente, pentru cheltuieli cu firma / contabil, pentru ceva licente necesare / servere pt dev / mailuri, etc?

si daca presupunem ca ai validat ideea si ai ajuns la concluzia ca e implementabila… au fost si acolo implicate niste cheltuileli (de bani si de munca).
daca nu… urmeaza a fi facute.
oricum, banuiesc ca tot in cei 10k sunt inclusi (altfel ar trebui sa il obligi pe programator sa vina cu jumatate din suma).

si ce te faci cand dupa trei sferturi din dezvoltare o sa constati ca sunt necesare niste modificari ale proiectului.
cine decide atunci daca ele se fac sau nu si cine le sustine costul?

ce incerc sa spun… e ca ori proiectul e foarte mic (caz in care nu stiu cat merita complicatia cu parteneriatul)… ori planul nu e calculat foarte exact (caz in care sunt alte riscuri, dar suficient de mari).
evident, e doar o impresie a mea bazata pe experienta si pe informatiile de aici (care nu sunt nici pe departe complete pentru a avea o certitudine).

Si eu investesc acelasi timp daca nu chiar mai muot in timpul si ulterior dezvoltarii pentru marketare, sales, intalniri, etc. Fiecare partener investeste acelasi timp aprox.

Pai daca te platesc si dupa vrei sa dai banii inapoi tu vrei sa fii de fapt angajat si dupa daca merge partener, nu merge asa, trebuie sa iti asumi niste risxuri cand vrei sa fii antreprenor, asta e dif intre siguranta unui salariu si incertitudinea dar si benficiile unui business. Tu ai inca mentalitate de angajat.

Ideile intradevar valoreaza 0. Executia valoreaza , dar nici macar 50%, degeaba ai o executie buna, daca nu poti s-o marketezi/vinzi.

Sunt convins ca este o idee buna, si nu vreau sa pun banii din mai multe motive.

  1. Am trecut prin 3 proiecte cu diversi angajati/freelanceri, doar 1 finalizat si 2 in stadiu de jumate done. Tocmai de aia am zis sa schimb tactica pt a cointeresa dezvoltatorul incat sa nu mai raman cu proiecte nefinalizate, sau intarziate (traducere tot in costuri suplimentare)

  2. Am vreo 12 proiecte si daca pt 2-3 as avea bani, pt restu nu am acum, si decat sa stau sa fac 1-2 acuma , da astept 6luni- 1 an sa scot bani si dupa sa le fac si pe restu si pana le fav sa fie prea tarziu, am decis ca e mai bine sa fac parteneriate pe bundle-uri de 2-3 proiecte si sa-mi iau mai multi prteneri si sa ies cu mai multe proiecte odata mai repede

1 Like

este si asta o varianta si in caz ca partenerul doreste sunt absolut dispus sa facem si asta

Ma bucur ca ai inteles cum am ajuns la evaluare.

Tocmai ce am scris cu din veniturile de 25.000 se scad aprox 5000 cheltuieli.

Designul e f ieftin, serverele sunt de fapt server, iar costul unui VPS este de maxim 50 euro/luna, deci iar infim, relatii/suport asigur eu in prima.faza pana creste la un anumit nivel, contabilitate este iar undeva infim la 50-60 euro/luna , promovare initiala costa in jur de 100 euro / client care plateste subscription de 200 euro DUPA ce a sembat, deci iti asumi costul dupa ce ai deja contract.

ok, fiecare isi stie calculele cel mai bine.
asteptam cu interes aplicatia.
succes!

Pai inca astept developerul potrivit si interesat, am avut mai multe discutii, dintre care una super avansata, chiar am interactionat f bine cu respectivul, super chimie, paream ca ne completam, foarte incantat de proiect, but he pulled back @ the last minute.

that’s what she said :troll:

Imi poti spune daca ai facut deja research pentru proiect sau daca ai deja o lista de potentiali clienti interesati de o astfel de aplicatie?

Lets not go on that slipery slope, chiar vreau sa pastrez topicul curat si profi, nu bascalie

Răspunsul este da la amandoua intrebarile