Pe unde vă mai păstrați datele?

Zilele astea mi-am dat seama că iCloud nu prea mă ajută la mimic, fiind serviciu de sync și nu de backup, astfel că pozele tot ocupau spațiu pe telefon.

Așa că decât să dau câte 50 de lei la subscripția lor, am luat un NAS de la Synology - e doar de 1 bay cu un HDD de 2 TB, dar e conectat la un UPS. Are apps de mobil cu backup la poze, player de filme, pot instala servere de node, python etc dintr-un click.

Știu că pe termen lung nu e la fel de reliable ca un serviciu în cloud, dar m-am săturat și de subscripții.

Voi ce soluții folosiți?

pe lista mea au ajuns doar cele de la 2 hdd-uri in sus pe motiv de redundanta.

ontopic:
pt sync si backup folosesc:

  • synology nas (cu 4 hdd-uri si ups) si urmeaza sa adaug inca unul intr-o locatie diferita (pe motiv de protectie fizica)
  • hdduri externe simple (cateva, pt diverse lucuri si redundanta)
  • onedrive (cel inclus in microsoft 365), dropbox (aici am ramas cu aprox 15gb dupa ce o perioada am avut abonament mai mare), google drive (cel care vine cu abonamentul de gmail), digi storage
  • ceva discuri pentru cateva chestii importante (dar nu prea am mai actualizat asta de cand le-am duplicat prin alte locuri)

ca idee… in functie de ce vreau sa stochez am situatii diferite.
pentru job am o parte de sync (mai ales ca am mai multe dispozitive), o parte de backup imediat si o parte de storage long term.
pt arhiva foto si alte chestii personale am alta procedura.
pt muzica si filme… nu am nevoie de aceeasi redundanta.

metoda mea nu e perfecta, dar pana acum nu a creat probleme.
poti gasi destule info despre cum sa iti organizezi chestiile astea, dar tot trebuie sa le personalizezi cu specificul tau.
oricum, daca ai chestii pe care vrei sa nu le pierzi… incearca sa te gandesti la ce ai face in cazul in care iti crapa fizic un dispozitiv. daca il poti inlocui si nimic altceva nu e afectat (datele in special)… atunci probabil ca esti destul de ok.
apoi mai sunt si cazuri mai rare, gen un virus care iti cripteaza fisierele sau o inuntatie care iti afecteaza dispozitivele.

1 Like

NAS + cloud. Dar cloud serios unde controlez precis ce/cand stochez, nu servicii de sync.

Dă-ne și nouă numele serviciului de cloud :slight_smile:

Rezumat care se aplica cam la toate 3:

  • Plata functie de ce/cat stochezi, nu platesti inainte pt X spatiu
  • Traficul costa (sa descarci)
  • Diverse clase tarifare functie de cat de des accesezi fisierele/ce viteza ai nevoie:
    • Hot - ai ceva serviciu web ce le citeste non-stop
    • Cold - din cand in cand (backup)
    • Archive / Glacier - depozitezi ceva ce speri sa nu mai ai nevoie sa recuperezi, dar cine stie. Costa cel mai putin ca stocare dar trebuie sa platesti ceva la citire (si sa astepti cateva ore sa fie disponibile pt citire).
1 Like

Un server local + Backblaze B2 & Amazon S3.

1 Like

NAS + cloud

NAS - TrueNAS cu ZFS nu porcariile comerciale cu 1-2HDD pline de backdoors. Nu as tine date pe nimic altceva inafara de ZFS.

cloud - Azure cold storage - e destul de ieftin. Backblaze - foarte ieftin.

1 Like

Pff, complicat. Eu am un mix de următoarele:

  • Dropbox (plătit, încerc să migrez către Nexcloud self hosted și să rămân cu documentele acolo pe planul free - pentru compatibilitate și sharing)
  • iCloud - sunt în mijlocul procesului de backup și apoi sper să nu mai plătesc pentru el nimic
  • Google (Drive + Photos) unde îmi țin documente și pozele (Google Photos)
  • NAS #1 (Linux machine, aș vrea să trec pe un Synology cu 4 sloturi cu ceva CPU desktop)
  • NAS #2 la părinți acasă (Synology, 4 sloturi, 3 ocupate, unde fac backup cu rsync la NAS #1)
  • VPS (Gitlab self hosted, Mattermost)

Targetul e să ajung la umătoarele:

  • Cloud (pentru documente)
    • Dropbox (free plan)
    • Google Drive
  • NAS (self-hosted):
    • Nextcloud (alternativă la Dropbox plătit)
    • GitLab
    • Mattermost
    • Multimedia Library (Plex)
    • Samba Share
    • Gitlab
    • … and everything else

Cred că m-aș putea descurca și fără cloud, dar…

  • îmi place Google Photos (share-uiesc poze cu familia și prietenii foarte des)
  • Drobox/Google Drive pentru integrarea cu unele aplicații (de exemplu scaner-ul de acasă nu știe decât Dropbox) + plus că e bine să ai backup.

Dacă nu mi-ar plăcea să-mi bat capul cu self-hosted, cred că aș merge pe Drobox/Google Drive.

1 Like

Eu tin documentele si chestiile importante in dropbox (si implicit pe 3 device-uri), pozele pe Google Photos, un NAS de la Synology, S3 si hdd extern.

Daca stie careva o solutie sa faca calumea sync un iPhone cu Synology Photos, dau o bere.

nu am probat, dar cred ca o poti face cu un 3rd party cloud (dropox, onedrive).
synology are integrare buna cu ele si ar trebui sa mearga fara dureri de cap.
eu folosesc metoda asta (pe langa google photos) din android (catre onedrive / dropbox si apoi in synology)

pe android merge uns, dar din ce inteleg iOS nu da voie la aplicatii sa ruleze in bg si de aia nu pot face sync daca nu e efectiv deschisa aplicatia.

  • “NAS” local cu Linux, LUKS+LVM cu mirror RAID (script rsync pentru jobul de backup)
  • Backblaze B2 (script rclone pentru jobul de backup)
  • Google Drive pentru acces facil la unele documente care sunt deja pe B2 si NAS
  • Dropbox pentru share and forget cu terți
  • FolderSync pentru backup de pe Android intr-un bucket B2

ZFS e ani lumina in fata la orice altceva, problema e ca nu vreau sa renunt la Linux, si nici nu vreau sa astept luni de zile pana apar modulele openzfs pentru fiecare release de kernel.

2 Likes

Eu folosesc Seafile pe infrastructura proprie , un server in care am instalate mai multe HDD-uri configurate cu ZFS in RAID1

Despre Seafile, pot sa spun că sunt f mulțumit. Oferă clienți nativi pe Windows, Linux și Android, multi-user, file history, folder snapshot, sharing intern si extern etc.

Ca alternativa la serverul fizic propriu mă gândesc acum la un container minimal de la Hetzner cu un storagabox atașat (tot de la ei).

1 Like

vezi ca TrueNAS Scale e pe Linux, au inceput portarea de la BSD iar TrueNAS core a ramas pe BSD

1 Like

Toate pozele si filmarile ajung pe google photos, cea mai buna aplicatie de backup pe android (parerea mea).
Apoi mai platesc pentru 200 gb la google drive, documente, arhive, etc.
Folosesc si Backblaze Cloud Backup, 7$ /luna pentru spatiu nelimitat, backup full pentru un pc.

Pentru backup websiteuri am gasit o solutie foarte misto care poate fii folosita si pentru backup pc sau nas:

  • Hetzner storage box: 1TB = 3.81€ / 5TB = 12.97€ / 10TB = 24€ …
    poate fii folosit cu ftp, sftp, scp, webdav, samba, poti face backup cu rclone, restic, rclone.
    poti face subuseri pentru access izolat doar intr-un singur folder
  • backup incremental cu autorestic (un cli care automatizeaza cli-ul restic)
    ca storage restic poate folosii orice driver din rclone

Am putina experienta pe partea asta, exista “background fetch” pe ios, care iti permite sa faci niste task-uri in background, developerul specifica ca vrea la fiecare 15 minute (setarea minima), apoi ios-ul daca vede ca dureaza prea mult sau mananca prea multa baterie data viitoare il programeaza mai rar, 30 min, 1h, cum are chef.
Din cauza asta nu e reliable pentru background sync. Sunt curios daca google photos face background sync si la ce interval.

OneDrive family costă $100/an; ai 6 utiliztori, fiecare cu câte 1TB. În funcție de nevoi, este posibil să fie o combinație mai bună.

Pentru spațiu de backup în cloud: b2, prețurile sunt mici. Digi Storage foră 50gb moca, apoi prețuri rezonabile.

1 Like

Am avut un Storagebox de test, este incredibil de lent in comparatie cu B2 sau Wasabi.

Iar politica lor de securitate cu usernames numerice consecutive + parole de 16 caractere imi inspira zero incredere.

Speed test cu Wasabi facut acum cateva luni:

Cu London:

Cu Frankfurt:

Not too bad.