Pentru ce rezolutii mai dezvoltati siteuri

Chiar azi discutam un coleg despre momentul cand am trecut de la 800 la 1000px. Azi am vazut ca rezolutiile de 1024 au scazut sub 8% (nu stiu daca sunt incluse si cele de ipad - mobile).

Stiu ca acum se ia in considerare un comportament responsive, insa e nevoie de o rezolutie etalon in care sa arate “perfect”.

Revenind, pentru ce rezolutie ganditi siteul/designul de baza?

In general 960px merge. Nu am mers foarte multe peste aceasta limita. Cel mai mult am ajuns la 1200px dar era un site cu mult design, nu ne interesa compatibilitatea acolo.

Sunt curios cum fac si ceilalti.

Si eu la fel, pe la 980 Dar avand in vedere ca 1024 ajunge sub 8%, se mai merita?

În ultimul timp prind din ce în ce mai multe proiecte cu design full-width, și cum stau în 1920, lucrez pe ~1920px (right-side docked inspector anyone?) dar cu ochiul pe 1366px, 960px, 768px și < 640px.

pai. nu depinde de ce cacat pui in pagina? Nu exista o formula castigatoare peste tot. Totul e in functie de continut si target.

1 Like

960 in general… pentru “full-width” merge deobicei pe 1200px. Inca mai sunt multi cu rezolutii sub full hd, deci inca n-am ajuns la 1980 ca standard.

De obicei cam pentru orice proiect folosec media query-urile acestea. Rar se intampla sa ma abat de la norma asta.

1 Like

somewhat relevant: The Android Screen Fragmentation Myth

1 Like

Fun fact: vizitatorii devforum însumează fix 71 rezoluții diferite. Cea mai mare variație este la…

3 Likes

Cred ca cineva a testat devforum intr-un device lab. I am sure of it. :smiley: