PFA norma venit(6202) - incasare bani in cont Revolut

Foloseste Transferwise combinat cu un cont bancar local.

Vei avea clienti din mai multe state, Transferwise te va lasa sa creezi mai multe conturi de banci pt. mai multe valute pt. ca ei sa poata transfera mai usor.

Apoi faci withdraw din acele conturi in contul bancar local.

Factura de 100$ trimisa catre client. Banii intra in Transferwise, comision de percepere ceva gen 0,5 1$. In contabilitate Transferwise va fi trecut ca intermediar. Banii ajung la final in contul tau bancar 97-98$, 2$ sunt comisioane si pot fi trecute lejer in contabilitate.

Nu recomand sa cheltui banii in Transferwise si sa achizitionezi produse pe pfa/srl cu contul Transferwise. Il folosesti doar ca un proxy.


Ca ultima nota, problema ta nu va fi Solo sau contabilitatea din Ro.
Problema e modalitatea de incasare de la clienti.
Daca te astepti sa folosesti un cont bancar local in lei si sa facturezi clienti din U.S. direct acolo, good luck. Comisioanele sunt mari si timpii de asteptare la fel. Poate sa fie mai ok in EUR.

Statul roman nu va accepta sa detii doar un cont in EUR sau USD.

Tu poti factura in aceste valute.

Dar suma finala va trebui sa fie in lei in cont bancar romanesc.

Automat vei avea nevoie de un proxy si ar fi bine sa ai unul bun, pentru ca nu vrei sa pierzi clienti pe acest motiv, iar daca ai o modalitate convenienta pt. ei, se vor gandi de doua ori inainte sa plece de la tine.

Din acest motiv iti recomand Transferwise ca proxy. I-am folosit si sunt foarte ok. Vezi daca Solo sunt ok cu ei. Solo i-am vazut si eu la imperiul leilor.

6 Likes