PFA = vechime la pensie conform noii legi

Poate ati auzit zilele astea, s-a modificat legea muncii, iar activitatea PFA va fi adăugată la vechimea in muncă.

Nu am inteles dacă se aplică retroactiv publicării legii. Știți ceva?

Si pana acuma pentru ce plateam pensiile?

4 Likes

isi facea unu inca o vila.

sper sa fie retroactiv.

1 Like

Nu are cum sa fie retroactiv - in sensul legalezei - pentru ca Constitutia Romaniei zice ceva in genul:

‘legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile’

Acum, legea asta de fapt poate dispune pentru viitor, in sensul ca in viitor cand iesi la pensie se ia in calcul si contributia de pe PFA.

1 Like

Pe 2021 :slight_smile: , eu am platit 2 pensi (angajat si “coloborator freelance”) ca sa aflu ca doar un an se pune la pensie… asa ca am hotorat sa fiu pe p.f.a in ambele activitati. Si dupa poc, din cauza ca unui cod caen, am ajuns sa platesc cas si cass :smiley: ,speram ca taxele pentru 2022 sa fie mai ok.
Nu faceti ca mine, daca aveti p.f.a fiti atenti la taxe,coduri caen.

Gasita pe Facebook.
Poate ajuta

Asa m-am gandit si eu, dar tot speram…

Treaba e ca ‘retroactivitatea’ la care te gandesti tu nu e retroactivitate, e in viitor cand ti se calculeaza pensia.

3 Likes

Vechimea în muncă nu are legătură cu pensia.

Pensia e determinată (pentru noi, muritorii de rând) de punctele de pensie obținute pe perioada de activitate, iar punctele de pensie sunt determinate de CAS-ul plătit.

Vechimea în muncă se referă la criteriile de angajare și, din câte știu eu, contează în special când vine vorba de instituțiile publice de la angajări, unde pot fi criterii de genul vechimii sau pentru depunere de oferte, unde se mai cere ca unul din „experți” să aibă o vechime de X ani. Presupun că s-ar putea să se aplice și în mediul privat, dacă ești refuzat pe motiv că nu ai experiența necesară că ai lucrat ca PFA.

Evident, legea nu se aplică retroactiv, în sensul că dacă te-ai angajat la stat în 2021 și cerința era să ai 5 ani vechime nu puteai justifica vechimea cu activitatea de PFA.

6 Likes

Mersi de explicație.

1 Like

Măcar pentru vechimea in muncă si tot contează. Eu nu știu dacă reușesc să strâng vechimea.

1 Like

Legea respectivă a intrat in vigoare.
L-am întrebat pe parlamentarul care a inițiat legea dacă se aplică retroactiv :point_down:

Nu m-a dus mintea să specific că e vorba de vechimea pentru pensie. Am mai întrebat mai târziu, dar n-a mai răspuns.
Oricum, am un pfa de lichidat si o sa aflu.

1 Like

Tare mult o sa ajute cand varsta de pensionare o sa fie 70+. :slight_smile: