Photoshop - Design colant

Salut, am imaginea de mai jos cu o masina. Trebuie sa fac design-ul pentru colantare. Am nevoie de ajutor. Am desenat pe ea cu rosu cum ar trebui sa vina, cum fac sa scot acea dunga rosie cumva, sa pun in ea poze? Si sa nu depaseasca conturul…

As fi recunoscator, multumesc.

Din puținele mele cunoștințe de Photoshop

1 layer cu poza cu mașina
1 layer cu dunga roșie, eventual dai și umplere sa fie ușor de selectat.
1 layer poza pe care vrei să o pui.

Selectezi dunga roșie cu tot cu interior, apoi inversezi selecția, treci pe layerul cu poza și ștergi selecția.

1 Like

eu vreau sa vad poza cu rezultatul :slight_smile:

de ce dumnezeu nu dati traba la un om care stie cu ce se mananca?

2 Likes

Și aș fi tentat să spun că nu în Photoshop vrei să faci asta, ci în Illustrator, că ai nevoie de vectori la tipar/print. Greșesc? :smiley:

PS: Sunt destul de sigur că orice shop de colantări îți poate face și design-ul pe care ți-l dorești pentru o sumă modică sau chiar pe gratis dacă suprafața colantată e suficient de mare, mai ales că nu vrei SF-uri.

Găsești foarte ușor pe Google schițe cu dimensiunile mașinii (marca model an size sketch 1:1)

Iti faci decupajul pe acel șablon descărcat, iar când ești mulțumit pur și simplu il aplici pe poza ta.

Asta te va ajuta și in cazul in care chiar vrei sa printezi și lipești colantul pe masina.

Nu sunt expert, dar am avut și eu nevoie la un moment dat sa colantez o masina și așa am procedat. Era vorba doar de câteva logo-uri pe un Smart ForTwo.

Tine cont de îmbinările de la uși și geamuri și taie colantul în bucăți. Nu iti recomand un colant mare cât suprafața aia. Chiar dacă il vei lipi cum trebuie, probabil va cădea in scurt timp datorită spațiilor rămase la geamuri și uși.

Eu am lucrat cu Photoshop pentru ca așa aveam materialele clientului, dar lucrarea finala am făcut-o in CorelDraw.

Totuși, dacă nu ești sigur pe tine, iti recomand sa apelezi la specialiști care știu cum se face. La cum a fost pusă întrebarea, ma aștept sa pierzi mai mult timp și bani încercând sa faci o treaba.

1 Like

Pentru design-ul final cam trebuie să apelezi la cineva care știe ce face dacă vrei să iasă bine.

Dacă vrei doar să vezi cum ar arăta un anumit design poți folosi Photoshop. E mai ușor să arăți cam ce vrei.

Am presupus că asta e intenția lui Ekors din moment ce pune întrebări de genul ăsta.

Daca vrei direct sa faci design-ul pe care sa il foloseasca la imprimerie atunci la o imagine iti trebuie rezolutie foarte mare, daca iti trebuie ilustratie/design iti trebuie cineva care sa-l faca. Daca iti trebuie dimensiuni cel mai simplu cauti un asa numit vehicle wrap template pe care il deschizi in aplicatia ta si aplici un design in el.

Daca vrei pur si simplu o previzualizare iei orice imagine si redimensionezi in photoshop pe masina si ii pui modul de Overlay sau Multiply pe layer.