PHP Imagini PNG , problema

Salut, am o problema la manipularea fotografiilor. Operatiunea are nevoie de 3 pasi, si nu imi dau seama unde e smecheria.

  1. Primul pas e redimensionarea primei imaginii:

    header('Content-type: image/jpeg');
    $im = imagecreatefromjpeg($file); 
    $ox = imagesx($im);    
    $oy = imagesy($im);    
    $nx = $mwidth;    
    $ny = $mheight;    
    $nm = imagecreatetruecolor($nx, $ny);    
    imagecopyresized($nm, $im, 0,0,0,0,$nx,$ny,$ox,$oy);
    imagejpeg($nm,null,90);imagedestroy($nm); 
    
  2. Al doilea pas, este rotunjirea cu scriptul AICI

  3. Al treilea pas este imbinarea celor doua fotografii ( background-ul care voi afisa mai jos cum a fost creeat,si imaginea ce trece prin scripturile de mai sus )

Background-ul l-am creeat astfel:

$im = imagecreate(400,400);
imagecolorallocate($im, 0,0,0);
imagepng($im,"background.png");
imagedestroy($im);

Iar imbinarea am incercat asa:

> header('Content-type: image/png');
> $dest = imagecreatefrompng('background.png');
> $src = imagecreatefrompng('eu.png');
> imagecopymerge($dest, $src , 100, 100, 0, 0, 281, 180, 100);
> imagepng($dest);

Am cautat pe net, am incercat si cu alphablend, pe false or true, dar nicio schimbare.

Am efectuat cateva modificari, am analizat putin. Problema pleaca din background, am facut unul identic in photoshop si merge brici. Dar nu stiu care este diferenta si ce-ar trebui sa fac,sau cum anume s-o creez in php. Cred ca e vorba de filtre,ceva…

Recomandare: foloseste Imagick. Nu stiu daca iti rezolva problema, insa modul de folosire este mult mai OK, are mai multe optiuni si are performante mai bune decat gd(viteza si memorie folosita)

O alta recomandare ar fi image/intervention care este un wrapper la functii standard de image processing cu driver de gd cat si de imagick

Ms mult, as fi ales Imagick, insa e foarte complex si nu am timp sa ma acomodez.

Mergi pe intervention e mult mai high-level