PHPUnit test pentru librarii care sunt outside de vendor-ul principal

Buna,
Am un fisier cu numele libphonenumber.class.php, in interior avem asa cod:

<?php

require_once(__DIR__."/libphonenumber-for-php/vendor/autoload.php");

use libphonenumber\PhoneNumber;
use libphonenumber\PhoneNumberFormat;
use libphonenumber\PhoneNumberUtil;

class LPN_format {
    public static function phoneNumberUtil() {
		return PhoneNumberUtil::getInstance();
	}
}

Acest fisier este intr-un folder includes/libphonenumber-for-php, este inclus in proiectul principal si putem folosi metodele din aceasta clasa cu succes.

Pe de alta parte, proiectul principal are vendor-ul sau, respectiv avem si folder-ul tests cu toate testele.

Acum vreau sa testez o clasa din aplicata principala care in unele cazuri foloseste functii din clasa LPN_format.

Cand execut ./vendor/bin/phpunit nu primesc nimic, nici error, nici success.

Asta se intampla din cauza acestei clase ‘LPN_format’ care are autoload-ul propriu si presupun ca sun careva incompabilitati cu autoload-ul proiectului principal.

Care soluti pot fi pentru a testa clasa mea care foloseste functii din clasa LPN_format ?

Nu știu care e setupul folosit pentru phpunit, însă cel mai simplu cred că ar fi să incluzi clasa respectivă în “bootstrap”-ul de la PHPUnit (docs).

De asemenea, cred că te-ar ajuta la debugging să activezi error_reporting-ul.

Multumesc pentru raspuns.

Este un proiect mai vechi si nu prea este posibil acest lucru, lipseste composer.json, are doar vendor-ul si nu-i pot face nimic. Altfel exista riscul sa stric proiectul.

Am activat, dar oricum nu-mi apare nici o eroare.

Bootstrap-ul pentru PHPUnit e un fișier care poate fi dedicat doar pentru a rula PHPUnit. Nu trebuie folosit în producție.

Pentru a-l folosi nu trebuie decât să modifici config-ul de la PHPUnit (phpunit.xml) sau să rulezi phpunit cu un argument extra:

--bootstrap <file>          A PHP script that is included before the tests run

In fișierul respectiv poți faci include la tot ce îți trebuie.

Multumesc pentru raspuns. Erau instalate versiuni diferite de phpunit. Am lasat doar una.