Planuri de dev si nu numai pentru 2020

Salut si La multi ani!

Ce planuri de dev si nu numai aveti pt 2020?

Eu unul imi doresc sa aprofundez mai in detaliu limbajele cu care lucrez. Ma bate gandul sa iau o certificate pe java. Macar daca nu resusesc, cel putin experienta o sa imi fie utila.

2019 a fost un an destul de plin si nu am apuicat sa citesc prea mult despre design patterns si arhitectura dar sugur apuc sa citesc in acest an.

Unde lucrez se desfasoara un hackaton si ideea mea a fost acceptata. O sa fie o luna destul de interesanta cu potential de transformare a idei in produs. De asemenea am inceput in 2019 o aplicatie in Go. Este aprope terminata dar vreau sa o imbunatatesc si sa ii fac refactoring. A fost bine primita de echipa si de team lead.

Pe plan non dev imi doresc sa citesc mai multe carti sa continui cu sala(azi cardio). Ma bate gandul in a incerca sa invata sa cant la tobe :drum:

Si de asemenea mai multe iesiri la bere :grin:

Pe final, succes pe toate planurile!
Invit cat mai multa lume posteze in thread :blush:

1 Like

In 2020 mi-as dori sa lansez o aplicatie sub forma de SaaS.

Cu ocazia asta sper sa invat si non-technical skills precum marketing, sales, support, etc.

2 Likes

ce tehnologii ai de gand sa folosesti ?

React + ReactNative pe front-end. Pentru backend folosesc Parse, hostat aici https://www.sashido.io.

Cel mai mult ma intereseaza sa validez ideea si sa adun o mana de clienti platitori.

In ce domeniu este acea aplicatie. Sau va fi?

In momentul de fata nu am concret o idee, incerc sa identific niste probleme si plec de acolo.

Pot sa recomand niste resurse foarte bune in directia asta :

Ai cumva acces la cursuri, dorești sa le împărtășești ?

Pentru 2020 vreau ca cel putin una din aplicatiile ce le am in lista de TODO sa o fac in Rust

1 Like

Vreau sa invat sa creez seturi de date pentru machine learning, in special pentru automatizare de interfete de aplicatii web (gen Sikuli/Applitool Eyes). As vrea sa vad ce pot sa fac cu TensorFlow sau alt framework cu Python/TypeScript pentru a crea o extensie de chrome cu care sa pot crea un sistem mai practic de automatizat interfete dificile cu iframe-uri, elemente ascunse, liste virtuale, randare dinamica fara sa trebuieasca mare filozofie de 100 de if else-uri care sa zica ca pagina sau elementul s-a incarcat si ca esti in contextul corect ci doar sa se uite la un screenshot si sa zica ca s-a incarcat sau nu si sa stie daca e sau nu in contextul corect inainte de a rula o metoda pe un selector. Output-ul va fi un sistem de selectori cu metode de exista, se incarca, s-a incarcat, screenshot la elementul X seamana in proportie de N la suta cu imaginea Z (imaginile le voi crea cu o extensie de chrome care vreau inclusiv sa se integreze cu platforma unde scriem test case-urile ca imaginile pe care le salvez pentru compare sa fie direct in test case-uri), selectorii ‘AI’ vor avea input o imagine/DOM din run-ul curent.

Mai am o mare dilema in a testa colaborarea utilizatorilor intr-o singura aplicatie si de a identifica cazurile in care sunt probleme, e ceva la care sigur o sa ma gandesc mai mult. (de exemplu testeaza ce se intampla cand 10 utilizatori scriu si se uita in acelasi timp la acelasi subiect pe acest forum, sau ce se intampla cand ceilalti scriu si autorul sterge subiectul) Probabil aici o sa am nevoie de ceva framwork propriu de reactive testing, ceva ca rxJS, adica sa am mai multe stream-uri de teste si snapshot-uri la fiecare stream intr-un anumit timp ca sa decid test case-uri pe starea colectiva, sau poate o sa merg pur si simplu pe acelasi test rulat in paralel.

As dori sa invat/recapitulez ceva matematica, anul trecut am stat prost la acest capitol.

5 Likes

La multi ani tuturor membrilor devforum!

Eu in 2020 imi doresc sa aprofundez mai bine conceptele din Domain Driven Design si sa le aplic cat mai mult pe frontend (Angular in principiu). Am inceput deja sa refactorizez un monorepo utilizand idei din Onion Architecture si Clean Architecture.
De ce? Deoarece complexitatea aplicatiilor frontend creste mereu si cred ca este mare nevoie de arhitectura si design bune si aici (pe frontend).

Apoi imi doresc sa invat cat mai bine Redux si sa-l folosesc in toate proiectele mele. Am tot citit despre Redux, dar am inceput sa-l folosesc abia acum 1 luna. So far, so good.

Poate n-ar strica sa arunc mai atent o privire si la alte frameworks (React, Vue, Blazor), dar asta va depinde mai mult de proiectele la care lucrez.

Pe plan personal: mai multa miscare! Adica sa ies din casa mai mult si sa-mi imbunatatesc forma fizica prin mers la sala, alergat, bicicleta, enduro, longboard, snowboard, trail running, hiking (sporturi care imi plac si pe care le practic, din pacate cam intermitent).

Mai multe iesiri la bere, dar mai putin alcool overwall :smile:

Bafta tuturor si un an 2020 cat mai bun!

4 Likes

E foarte posibil să încep să folosesc Redis și Websockets, ceea ce mă bucură.
Din decembrie am început să construiesc pentru prima oară un sistem de analytics și vă fi interesant să văd cum evoluează.

Asta este o propozitia foarte paguboasa. Foloseste atunci can use case-ul cere nu doar de dragul de a folosi.

1 Like

Stiu ce zici, dar am omis sa mentionez ca prin “toate proiectele mele” ma refeream la proiectele de la serviciu, care sunt foarte mari si se intind pe ani de zile, de regula. N-am mai lucrat la un proiect mic de multi ani.
Totodata ma refeream la ngrx (Redux pentru Angular), care nu (mai) este atat de complicat de configurat si folosit (au facut ceva imbunatatiri in ultimele versiuni - v8+).

In plus, in Angular folosesti oricum RxJs si diferite tipuri de Observables, iar pana la urma tot ajungi sa ai un fel de state, doar ca fara sa urmezi niciun pattern bine definit precum Redux.

Astfel, eu personal as folosi Redux (ngrx) in orice aplicatie Angular, de ce nu?
Cred ca beneficiile (viteza, arhitectura mai buna, mentenabilitate) sunt mai mari decat “drawbacks” (“steep learning curve”, poate ceva mai mult cod de scris).

Usor tardiv, dar sa mentinem spiritul viu, anul asta imi propun sa incep sa ma implic in comunitatea locala ( romaneasca / bucuresteana ) de dev / programatori / coderi.

In rest, sa reusesc sa petrec cat mai mult “quality time” cu familia.

3 Likes

Anul trecut Flutter pt mobile,am migrat o mica aplicatie din Angular.anul acesta React dar de curand am descoperit Blazor (can run your client-side C# code directly in the browser, using WebAssembly,lets you build interactive web UIs using C# instead of JavaScript)

Este fain Blazor. Si eu m-am jucat putin cu el :slight_smile:

1 Like