Plata impozit profit SRL

Mi-am deschis un SRL in Ianuarie anul asta, si deja trebuie sa platesc in jur de 4000 RON impozit pe profit, am scos de 2 ori dividende pana acum…

As vrea ca impozitul pe profit sa-l platesc in Decembrie, a trecut cineva prin asta? Se pun propriri pe conturi rapid daca eviti plata cu cateva luni?

Precizez ca impozitul pe dividende e la zi platit.

Multumesc.

Contabilul tau are acces la SPV, in SPV o sa ai avertismente inainte sa se faca ceva.

Ai cred ca 3 avertismente si dupa te amendeaza/ etc.

1 Like

Impozitul pe profit se plateste pana pe 25 a lunii urmatoare dupa ce incasezi dividendele, nu e ceva negociabil.
Solutia: nu mai scoti dividende asa des

1 Like

Bun, si daca-s programator si salariul meu sunt contractele… cum traiesc?
Nu stiu ce cheltuieli sa bag pe firma. Am reparat masina doar din ele.

Nu stiu cat ai venit, dar de pe dividende pe 3 luni ar trebui sa poti sa cumperi o masina decentă si sa ai bani si de mancare, chirie, utilități pe tot anul…

Poți să fii micro cu angajat și ai salariul, după la 3 luni când scoți dividendele trebuie să ai banii rezervați de taxe, nu sunt opționale.

2 Likes

E cerc vicios, tre sa cheltui mai putin o perioada ca sa ai un buffer pana intra banii urmatori. Fara concediu anul asta.

Ceea ce descrii tu este impozitul pe dividende (8%).

Insa @Ekors pare ca a intrebat despre plata impozitului pe profit (16%), nu de cea a impozitului pe dividende.

Ori poate am inteles eu gresit? In orice caz, asemenea lucruri se intreaba contabilul.

Pai profitul se stabileste tot cand scoti dividendele (ca sa stii cati bani sa scoti) si legea spune sa-l platesti luna urmatoare pana pe 25 dupa trimestrul pe care l-ai “inchis”.

Mai sunt cateva solutii “la gri” cu retragerea unor bani drept “avans spre decontare” dar tot contabilul tre’ sa te lamureasca de riscuri/beneficii.

Solutia la mine a fost sa ma angajez full-time, astfel platesc doar impozit pe venit 1%. Nu 16% pe profit.

1 Like

e mai eficient sa fii pe contract de mandat decat angajat, nu ai HR/SSM/PSI si nimic de-a face cu ITM si controalele aferente

2 Likes

Hmm, nu stiam de optiunea asta. Iar la salariu ai aceleasi taxe ca la orice salariu, nu?
Asta e o chestie pe care o vad la majoritatea contabililor, nu sunt proactivi, nu vin cu propuneri de imbunatari sau cu recomandari.

1 Like

Poate al tau, al meu mi-a venit cu ambele variante cand s-a schimbat legea si mi-a explicat fiecare in parte ce si cum.

pentru ca solutia de mai sus cu contract de mandat se refera la “mandat de reprezentare a firmei” adica munca administrativa, nu de productie.
e ok dpdv taxe pentru ca bifezi conditia pentru micro / impozit de 1% din venit.
si daca esti asociat / actionar este legal sa faci si munca in folosul firmei (nu e nevoie sa ai contract de munca).
totusi, daca faci munca de productie (si ai nevoie sa o faci daca facturezi clientului orice)… ai nevoie si de protectia muncii & co.
da, se verifica rar (daca nu ai incidente / reclamatii) sau deloc, dar asta nu inseamna ca e o solutie ok.

ps. stiu ca parerile sunt diferite despre situatie, insa eu sunt convins ca in teorie e cum am zis, chiar daca practic nu am un exemplu cunoscut.

ps2. am mai scris aici pe forum despre subiect, imi mentin parerea, nu mai dezvolt

Nu mai bine vii cu articolul de lege care spune ca “nu e o solutie ok” decat sa-ti expui parerea? Esti cumva patit sau cunosti pe cineva? Altfel nu inteleg ce vrei sa demonstrezi aici, ca pareri avem toti

logica mea imi spune ca daca nu sunt patit (sau cunosc direct pe cineva patit) nu inseamna ca e ok.

si am spus deja (pentru cei care citesc).

suntem pe un forum, nu in sala de judecata.

referinta mea e discutia cu avocatul (in care am incredere, din tot felul de motive, inclusiv demonstrate).
daca ai nevoie de referinte legale… iti pot recomanda un avocat sau portalul just.ro,
eu nu am nici timpul si nici dorinta de a “demonstra” cu referinta la un articol.

am mai avut discutia asta tot aici pe forum, concluzia mea e aceeasi: fiecare raspunde pentru actiunile lui, deci faci cum crezi ca iti e bine (chiar nu incerc sa te impiedic cu nimic, nici sa iti vand ceva).

totusi, pentru cei care afla de contractul de mandat de aici de pe forum… mi se pare util sa afle si despre ce am spus mai sus… sa poata decide cat mai informat posibil.

2 Likes

Bun, si daca ma angajez full-time, ai salariu, nu trebuie sa platesti si taxe la salariu? Care sunt mai mari?

It dai un salariu minim, restul scoti tot prin dividende.

5 Likes

Avantajele salariului (chiar si minim) pe langa ce ai lua in considerare in mod normal:

  1. Descoperit de cont
  2. Card de credit
  3. Cont curent/card de credit cu asigurare inclusa gratuit

Descoperitul de cont m-a salvat de cateva ori, nici n-am vazut ca am intrat in el. Iar cu cardul de credit poti cumpara cam orice in 12-24 rate fara dobanda, iar absolut orice in 3-6 rate peste o anumita suma.

In mod ironic la descoperitul de cont am dobanda mai mica ca si inflatia. (dar asta nu inseamna ca trebuie sa il folosesti des)

Tinand cont de cifrele actuale (impozit profit ~4k lei pe 2 trimestre => profit ~25k lei)… nu prea este avantajoasa trecerea la impozit pe venit si angajare pe salariu minim. Ar avea cheltuieli mai mari decat acum.

1 Like