Platforma de "socializare" gen FB, special pentru .ro?

Diaspora a avut parte de foarte multa atentie din partea presei din Silicon Valley, inclusiv Zuckerberg a facut o donatie in bani catre ei, chiar si asa nu au reusit sa sparga gheata …

Daca ei, cu bani si acces la advisori foarte buni, nu au reusit, imi e greu sa cred ca merita efortul …

Sa spunem totusi ca reusesti sa ai cateva milioane de utilizatori, cum vrei sa monetizezi platforma ?

Well… dacă ai o reţetă secretă de a atrage utilizatori, mergi inainte. Poate învaţă si Google de la tine cum se face, că văd că se zbat de atâţia ani şi s-au ales cu praful de pe tobă :slight_smile:

Google+ is the company’s fourth foray into social networking, following Google Buzz (launched 2010, retired in 2011), Google Friend Connect (launched 2008, retired by March 1, 2012), and Orkut (launched in 2004, as of 2013 operated entirely by subsidiary Google Brazil retired in September 2014).
[…]
But user engagement on Google+ was low compared with its competitors. ComScore estimated that users averaged just 3.3 minutes on the site in January 2012, versus 7.5 hours for Facebook. In March 2013, average time spent on the site remained low: roughly 7 minutes, according to Nielsen, not including traffic via apps. In February 2014, The New York Times likened Google+ to a ghost town, citing Google stats of 540 million “monthly active users”, but noting that almost half don’t visit the site. The company replied that the significance of Google+ was less as a Facebook competitor than as a means of gathering and connecting user information from Google’s various services.

MySpace, Hi5, Facebook, Google+, atâtea iterații. Și iar ne învârtim în jurul conceptului de „rețea socială”. Ce s-a întâmplat cu (m)IRC? Not cool anymore. Da.

Atâta bătaie de cap ca oamenii să împartă link-uri, poze și mesaje de genul „Sunt la mare”. Dar… Dar. Nimănui nu-i pasă. Asta trebuie să fie. Există Facebook și unul e deja prea mult.

Aș fi curios să spună cineva ce a găsit în ultima vreme de folos pe-acolo. Eu îmi fac veacul pe LinkedIn. Atâtea prostii. Toți se laudă. Toți se plâng. Nimic de folos. Primesc oferte? Nu. Întâlnesc persoane faine? Nu. Trage lumea de mine „Hai la proiecte interesate, programăm din Ibiza!!!”? Nu. Useless.

Și acolo te plângi în stânga și-n dreapta, ca aici? Mă gândesc că ar putea să nu fie doar vina rețelei sociale.

Just saying…

:troll:

10 Likes

Nu creez conținut pe LinkedIn. Doar stau și mă uit. Profilul e vizibil, ce am făcut de asemenea. Vizualizări, poate una la 2 săptămâni.

L.E.
Sorry, no sharing LinkedIn profiles. Iar ca „prieteni” doar persoane din/de la H.R. Puțin sub 200.

lasa si tu un link cu profilul tau sa vedem si noi. poate n-ai prietenii potriviti

Ok, de aici mie mi-e clar. Succes cu proiectul, sugerez să-ți descrii experiența pe un blog, va fi utilă mai târziu :slight_smile:

5 Likes

Nu, doar nu. Iti trebuie din start un munte de bani doar pentru avocati, orice ti-ar aduce ceva bani sa mentii platforma in viata practic incalca legea, daca nu vrei sa incalci legile nimeni nu se va mai inregistra.

.ro e un domeniu mort pentru generatia de acum, generatia din trecut nu mai e in .ro, e ori pe facebook, ori pe whatsapp. In trecut erau utile forumurile, acum sunt putine nisele care ti-ar permite sa faci ceva social decent.

Facebook in sine e un fail, sunt din ce in ce mai putini care il folosesc frecvent. Daca vrei sa faci ceva mai bun trebuie sa ceri bani de la oameni ca sa il mentii in viata, in Romania iti garantez ca nu vei gasi destui oameni care sa iti plateasca pentru inregistrare cand facebook e ‘gratis’ si toti prietenii sunt acolo.

4 Likes
  1. Ce investitie? De ce sume vorbim?
  2. In cat timp vrei sa lansezi platforma?

Repository-ul nu merge. Eu zic sa-i dai bice cu un MVP.
Probabil persoanele de pe forum de aici nu sunt in target pentru “platforma de socializare”

1 Like

Aș investi până la 20.000 de euro ca în maxim 6 luni să fie gata.
Repository-ul l-am șters fiindcă nu vreau să mai fie vizibil, cel puțin o perioadă.

1 Like
  • 6 luni x 2000 euro = 12.000 euro numai salariul unui programator (fara taxe)

Raman 8000 euro brut pentru:

  • design
  • hosting (VPS)
  • maintenance
  • marketing

Eu cred ca poti sa faci un MVP cu 20k dar pentru produsul final iti trebuie mult mai mult.

2 Likes

Sfatul meu e sa-ti bagi banii in altceva cu potential mult mai bun. Piata de desfacere .ro e foarte mica, din motive de populatie mica, plus obisnuita mai degraba sa se uite la Antena 3 decat sa intre pe forumuri… plus ca faci ‘concurenta’ la Facebook & etc, care au head start + resursele cunoscute. S-a mentionat mai sus Google+. Nu ignora asta. Daca cei de la Google, cu piata mare, cu resurse uriase, etc, n-au reusit, cum crezi ca o sa reusesti tu pe piata microscopica?

1 Like

E o idee bună, probabil o să lucrez doar la posts, groups, likes, fără events și pages.

Google a fost fraier că n-a folosit browser-ul Chrome pt a face rețeaua de socializare direct în browser, într-un sidebar pe dreapta sau stânga.

Si facebook a fost doar in universități la început.

1 Like

Problema nu e nici macar ca nu e o piata, poti sa iti faci o piata cu reclame, cu jocuri si sa atragi copiii, tinerii daca chiar ai un produs mai bun ca facebook.

Problema ta e ca nu ai cum sa faci bani sa il mentii, daca te duci in fata unui investitor cu un pitch ca faci al n-lea facebook o sa rada aia de tine de iti pui scutec data viitoare. Daca vrei sa vinzi reclame, atunci piata din Romania e cea mai slaba la marketing online din Europa. E ‘ieftina’ reclama, dar nici n-are efect.

In plus, inca n-ai inteles ca 20000 de euro nu-i destul ca sa iti iei doar un avocat care sa iti comunice cu Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, care in mod sigur va sari cu politia pe capul tau cu jocuri precum Momo si Balena albastra in trend. Nu cred ca iti permiti sa le trimiti backup-urile tale si tot codul politiei, care daca gaseste o problema de securitate direct iti iei amenda de 2 milioane de euro.

2 Likes

Am făcut destui bani la viața mea din proiecte personale pe care le-am vândut. Cam știu ce se cumpără de cei cu foarte mulți bani. Proiectele care se fac pt bani din reclame nu rezistă mult fără investitori din pricina reclamelor enervante.

Romania e departe de a fi universitate americana. Argument from analogy - Wikipedia

Am argumentat cu același tip de argument adus de tine.

Sau asa ti se pare. Ok, arunca-ti banii. Nu uita sa ne anunti si pe noi despre maretele succese obtinute. Sa vedem cat de proaste au fost argumentele. Pana la urma experimentul bate teoria, da-i inainte daca ai chef de experimente scumpe.

@popescumarian
Depinde de ce teluri ai cu platforma.
Daca vrei sa capeti experienta - se merita.
Daca vrei sa faci bani din asta - nu se merita.

Sansele ca asa ceva sa fie profitabil sau o investitie buna de timp sunt mici-mici, mai ales daca n-ai resurse ca sa-ti permiti riscul (bani + mult timp + echipa). Nu e vb. de cat de bun programator esti ci de: infrastructura (hosting + alte cheltuieli), mentenanta (rezolvat buguri, moderat, implementat chestii noi, etc), marketing (atragi vizitatori, buget publicitate, etc), etc.

Sigur, poti sa visezi ca toate planetele se aliniaza corect si o sa fie un succes rasunator din prima, o sa devina virala, o sa atragi investitori foarte repede, etc - DAR e un vis sanse infime.

Abordarea pragmatica te va ajuta mai mult. Iti permiti sa pierzi un an(sau mai multi) din viata cu proiectul asta? Ai cateva mii sau zeci de mii de Euro ptr. toate cheltuielile de inceput? Esti dispus sa-ti asumi riscul maricel de a da chix? Atunci ar putea fi un proiect viabil.

P.S => cred ca aplicatiile care atrag comunitati mari de oameni sunt foarte, foarte profitabile si au sanse mari de succes comparativ cu altele. Mai ales daca comunitatile alea de oameni sunt cele ce atat produc cat si consuma continut. Atata vreme cat esti constient ca ai nevoie de infrastructura si resurse solide si iti permiti sa le pierzi e un proiect antreprenorial bun.

1 Like

Here you go, noroc că nu toți românii se sperie să încerce. Poate vom reuși să trecem peste mentalitatea asta “n-are rost să facem că au făcut alții” sau “nu putem noi să facem asta că n-avem x, y, z” dar nici măcar nu încercăm. Hi5 → MySpace → Facebook → gata, the end?!