Plăți prin Tipalti pentru PFA

Salutare.

Am un PFA la normă de venit, de mai mulți ani. Acum sunt în discuții cu o companie din State, ar urma să fac o probă de câteva săptămâni la ei înainte de a începe să lucrez full-time. Mi-au cerut, pentru plată, să-mi fac cont pe Tipalti. N-am mai folosit și nici nu am mai lucrat vreodată cu companii din afara țării. Așa că, m-am lovit de o mică problemă în ce privește Tipalti și cum interpretează ei statutul meu. Ca PFA, trebuie să completez datele ca fiind companie sau individual? Din ce știu, în România sunt persoană fizică, chiar dacă sunt PFA, penru că mă identific prin CNP (plăți ANAF de exemplu).

Mă poate lămuri și pe mine cineva?

Mulțumesc.

nu am folosit Tipalti,
dar strutocamila ce este PFA este o forma de persoana juridica, si CUI-ul este numarul de indetificare.
cel care il pui si pe facturi ca “Company ID”

La anaf faci plati cu CNP pentru ca tu ca persoana fizica datorezi taxele

Am raspuns si in privat, dar eu la Tipalti m-am inscris fara probleme ca fiind persoana fizica, dupa ce am raspuns la intrebari despre taxe am fost aprobat. Eu am vrut sa primesc banii in contul iban de Revolut care este din Lithuania si am vorbit cu echipa din state partea de financiar, mi-au activat o optiune la cont unde pot specifica ca banca este in alta tara decat cea de rezidenta, apoi a aparut dropdown-ul cu tari am selectat Lithuania, IBAN de Revolut si asta a fost tot, banii au intrat fara probleme in Revolut in USD, fara comision.

1 Like