Plecati din tara daca se elimina facilitatile fiscale?

Doar un singur reminder, intrebarea e pusa in contextul actual.

Cred ca multi n-au nimic impotriva cu o impozitare de 10% si nu i-ar afecta financiar.
Problema e catre care stat se duc si cum vor fi folositi acei bani.

Multi vad ca au raspuns in materie de “nu m-ar afecta financiar”.

In alte cuvinte, ar fi cireasa de pe tort aceasta impozitare pentru a pleca din tara?

1 Like

Dar nu te gandesti ca pentru saraca firma e o cheltuiala in plus? Ea se lupta sa faca sa fie bine ca sa fiti o familie, sa mergeti impreuna in team building-uri si concedii, cand-colo vina este celui care taxeaza si incaseaza, nu?

Tinand cont ca asta se indreapta catre o luna in plus - de parca n-ar fi deja mult prea multe si acum - de munca pentru stapanul de sclavi, statul… cred ca multi ar avea ceva impotriva daca s-ar gandi mai bine.
Mai ales ca stapanul asta nu le asigura nici hrana, nici haine, nici un acoperis de-asupra capului, nici transport pe plantatie cum faceau aia clasici.

Pai fix pentru “saraca” firmă… S-au facut facilitățile astea :grin:

Pierderea celor 10% i-ar afecta pe mulți, chiar dacă nu e o suma asa mare. Probabil ar genera o sesiune de scaune muzicale în care developerii ar pleca la alte firme pentru a-și negocia cei 10% înapoi.
Asta dacă nu ar mări proactiv firmele salariile sa compenseze.

Nu cred ca vor pleca oameni din tara doar pentru eliminarea facilitatilor fiscale din IT. Sunt sanse mai mari sa plece din cauza nemultumirilor generate de mediul politic, iar acolo se incadreaza mai multe categorii bine platite.

Legat de salarii, niciunei firme nu ii va fi usor sa acopere acei 10% deoarece cheltuielile cu salariile au o pondere foarte mare in bugetul unei firme de IT si putine firme au EBIT-ul “double digit”. Ar insemna sa sacrifice mare parte din profit pentru aceste mariri, iar bugetele pentru 2022 sunt deja facute.
In 2018 cand s-au trecut contributiile de la angajator la angajat, la cei scutiti de impozit a fost necesara o marire de cateva procente bune la salariul brut doar ca sa isi primeasca acelasi salariu net. Foarte multe firme au avut dificultati atunci si au implementat marirea etapizat, ba chiar la unii le-au scazut salariile temporar.

3 Likes