Port Forwarding Digi

Salut , am urmatoarea problema:
Digi mi au oferit in custodie un ONT (AN5506-02-FG) , nemultumit insa de performantele lui mi am achizitionat un Tenda AC1200 si nu pot reusii sa i dau de cap port forwarding ului
Am activat DDNS din contul meu digi.ro , ba chiar l am verificat pe un site (DNS Propagation Checker) apare totul in regula , dar nu l pot accesa in broswer sub nici o forma sau in loc de ip in sectiunea de vpn a windows ului
Am facut port forwarding din ONT Digi catre Router ul meu Tenda (am luat adresa routerului Tenda din dhcp client list , adresa care de altfel e indentica cu cea din interfata Tenda) pe porturile 21 si 3389
Dupa aceea am continuat port forwarding ul in Interfata routerului Tenda si am dat catre ip calculatorului tot pe porturile 21 si 3389
Problema mea este ca porturile apar inchise ? Unde gresesc mai exact? Trebuie pus ONT Digi in bridge mode neaparat nu este suficient un port forward catre Tenda?

Da. In acest mod dispozitivul lor devine un simplu convertor de semnal iar routerul tau devine gateway si il poti configura asa cum iti convine (reguli, port forward, etc).

LE Daca te intrebi de ce asa, un raspuns posibil este ca providerul, ca sa iti garanteze un serviciu, are nevoie de un echipament functional la client pe care sa intre la nevoie de la distanta. Daca toti umbla prin ele, cei mai multi nepricepandu-se sa le configureze, in cazul lipsei serviciului providerul nu va sti daca e de la el sau de la tine. Ar urma discutii inteminabile pe tema, deplasari inutile de echipe, etc. Daca echipamentul e in bridge providerul il poate vedea. Pe de alta parte asta muta povestea la tine pentru ca providerul nu iti programeaza routerul personal deci trebuie sa stii sa o faci corespunzator si sa il depanezi in caz de nefunctionalitate.

4 Likes

A doua parte e sa nu iei Tenda, la anumite routere nu functioneaza bine port forward-ul. (depinde de model/de firmware)