Port SQL Server

Salutare,
Sunt nou printre voi, sper sa colaboram cu spor.
Rugamintea mea ar fi sa ma ajutati cu o recomandare pentru un port alternativ sql server.
Am un server sql pe port 1433 standard si imi doresc sa-l schimb pentru ca primesc multe alerte. Poate reusesc sa le mai diminuez.
Cu respect.

Poti sa schimbi portul

https://docs.microsoft.com/en-us/sql/database-engine/configure-windows/configure-a-server-to-listen-on-a-specific-tcp-port

Aici ai o lista de porturi. Poti sa alegi

De mentionat, ca cele de la 0 - 1023 sunt “well known ports”

1 Like

Presupun ca omul stie deja ca poate sa faca asta. Intrebarea lui e ce port, nu cum/daca se poate face

2 Likes

Poate sa aleaga un port atat timp cat nu este folosit de o alta aplicatie. De exmplu Skype si Apache fac urat ca folosesc acelasi port. Cel putin pe Windows

1 Like

try 1337 :slight_smile:

1 Like

Da, exact. Voiam un port. Multumesc tuturor! Am sa incerc 1337 :sunglasses:

1 Like

Întrebarea e de ce trebuie să expui portul unui server SQL direct în internet… Accesezi acel SQL server de pe altă maşină?

5 Likes

Colecteaza date din aprox. 40 de locatii. Folosesc VPN server privat dar imi doresc si porturile non-standard , am clienti vpn care trebuie sa interogheze datele. Locatiile sunt static ip vpn dar clientii sunt dinamici urmeaza sa trec si clientii pe static sa stiu exact care, cum. Multumesc.

Am o situatie asemanatoare cu a ta pe care o gestionez in felul urmator. Am routere Mikrotik in toate locatiile. Cel de la sediu e server VPN si celelalte routere sunt clientii lui deci am tunele intre routere. Calculatoarele din lan-urile locale au acces in reteaua centrala doar la server si doar pe portul serverului. Bine, am mai multe nivele de protectie dar asta ar fi baza care imi functioneaza impecabil. Altfel, nu vad nici un avantaj in a schimba niste porturi.

4 Likes

Eu as zice ca cea mai buna solutie e SSH tunnel-ul pe un entry point si ascunzi serverul de pe internet daca vrei securitate. La SSH ignori erorile, nu se intampla nimic daca ai chei SSH.

1 Like