Pot să nu pun mesajul pentru cookie-uri dacă nu colectez date?

Salutare!

2 întrebări:

  1. Pot să nu pun mesajul pentru cookie-uri dacă nu colectez absolut nicio dată și nu setez niciun cookie ?

  2. Totuși, am un formular de contact: nume/prenume/telefon/mesaj (atât, nu preiau alte date, cum ar fi ip-ul). Ar trebui să am vreun mesaj referitor la colectarea datelor ?

Mulțumesc!

Cu toate că la 2 contrazici ce ai la 1,

  1. Da, poți să nu pui dacă nu setezi niciun cookie
  2. Colectezi date personale prin formular, trebuie să ai ceva bifă în formular cum că e de acord cu GDPR bla bla

Păi, bănuiesc că rolul GDPR-ului este să avertizezi utilizatorii ce date colectează site-ul, multe din aceste date păstrându-se în vreo bază de date sau în cookie-uri fără ca utilizatorul să știe. Adică, despre ce vorbesc la punctul 1.

În schimb, la punctul 2, vorbim de un formular, unde e clar că se trimit date. Date pe care utilizatorul le completează. În fine, aici mi se pare ciudat că trebuie să existe ceva de bifat în condițiile în care ăsta e rolul formularului.

Având în vedere formularul, ar trebui să creez o pagină distinctă cu detalii despre GDPR sau să pun un simplu mesaj ?

Legal, trebuie să ceri permisiunea pentru a colecta date și să informezi utilizatorul ce faci cu acele date. Cel mai important: toată colectarea de date trebuie să fie opt in. Adică nu trebuie să fie activată implicit, dacă este într-un form nu trebuie să fie bifată implicit șamd.

Singurele cookies acceptate implicit sunt cele necesare pentru funcționarea site-ului: setări, sesiune etc.

Practic… nu am văzut site-uri care procedează așa. Cam tot ce am văzut îți plantează cookies și fac tracking la greu; doar te notifică și îți oferă opțiunea să faci opt out. Dacă s-ar pune pe treabă cei de la dataprotection ar rupe cu amenzile :slight_smile:

Btw: nu doar cookie-urile sunt vizate. Și local storage și orice modalitate de a păstra date la utilizator.

1 Like

tu poate nu vei colecta date prin cookie dar poate ai terti (fb pixel, google analytics etc) care o fac prin intermediul tau