Prezentare CV formatat ca JSON

Aveți vreo idee dacă e o idee bună să îmi scriu CV-ul în JSON sau obiecte JS ?
Nu de altceva, dar cu Visual Studio Code acum poți copia cu formatare. :slight_smile: Trebuie să îl folosesc la ceva ‘cool’.

1 Like

Cred că nu s-a înțeles bine, eu vreau JSON ca să îl listez de parcă ar fi editorul de text pe hârtie. Obiectele JS arată ceva mai bine ca JSON la formatare și sunt mai clare fiindcă nu trebuie “name”: “Nume” ci name: “Nume”. Mă rog, cred că ar fi ciudat și dacă aș trimite .docx-ul și să fie json în interior formatat.

Există și așa ceva : https://jsonresume.org/

3 Likes

Personal as incerca sa aleg o tema care sa consume mai putina cerneala la imprimare, si sa se vada bine imprimata alb-negru si cu cerneala mai stearsa (adica cerneala care nu este stridenta).

Eventual si sa fie ingrosate anumite sectiuni, gen Skills, Awards, numele, pozitia pe care aplici si poate si altceva de la Basics.

Eu nu cred că ar fi o idee foarte bună pentru că pare destul de greu de urmărit un astfel de CV:

  1. Secțiunile nu sunt evidențiate foarte clar. Într-un CV “clasic” fiecare secțiune are un titlu cu un font de dimensiune mai mare.
  2. Ocupă mai mult spațiu pentru aceeași informație.

Mai printează cineva CV-uri în anul 2017 când angajează în domeniul IT?

1 Like

Eu mi-aș face CV-ul în base64

Chiar nu înțeleg dorința unora de a-și arăta originalitatea prin CV-uri: ba „codate” în json, ba vreo bucată de limbaj inventat. Crezi că sunt șanse mai mari ca cei de la HR să fie iritați sau impresionați de asemenea artificii?

Știi când îți ziceam că nu trebuie să ai o părere despre orice? Ce înseamnă JSON? JavaScript Object Notation…

2 Likes