Primul meu proiect real

  1. daca-i cu experienta deja le are instalate.
  2. de ce ai avea nevoie de toate toolurile alea pentru un site de prezentare?
3 Likes

Da, am citit gresit partea cu “nu ai mentenanță”, dar totusi, 2-3 ore si 15 minute per issue…

@alescx

  1. eu unul nu tin asa ceva pe host pentru ca nu vreau sa-l incarc de teste si proiecte, folosesc o masina virtuala si o sterg cand termin, asa am flexibilitate mai mare per proiect;
    Da, am configuri de vagrant / docker care sa ma ajute sa creez masina virtuala de la 0, dar rularea lor tot dureaza 10 minute.
  2. pfff, poate mai bine zici tu de ce crezi ca ai avea nevoie pt un site de prezentare in laravel (cu voyager)

Vrei sa spui ca un incepator care pare ca nici nu stie foarte bine ce este OOP poate scrie cod mai sigur intr-un framework pe care nu l-a folosit niciodata decat in WP unde pentru un site simplu scrii 2-3 loopuri? Ma indoiesc. Si daca stau mai bine sa ma gandesc nici pe alea nu le scrie daca isi face tema pe una default, doar isi integreaza tagurile lui.

Am mari indoieli si ca sta cineva sa ia la mana fiecare site cu WP sa vada daca e pe o versiune cu vulnerabilitati, probabil cauta versiunea pe Google pentru ca WP o afiseaza in head, dar linia aia se poate anula si nu te mai gaseste nici dracu. Si oricum WP poate face update automat.

Nu sunt mare fan WP si intr-adevar are multe dezavantaje si neajunsuri, dar majoritatea am impresia ca nu le stiti si repetati ce ati auzit pe la altii care la fel ca voi nu prea au lucrat cu WP.

Pentru siteurile personale eu nu folosesc nimic, doar HTML si CSS. Am considerat ca nu are rost sa folosesc vreo platforma pentru un site de prezentare care se actualizeaza o data la ceva ani. Si daca as avea nevoie sa adaug un portofoliu as face ceva dinamic doar pentru galerie.

4 Likes

Well… da. Un site static scris de un incepator este infinit mai safe decat un wordpress outdated. Sau mai rau, un wordpress customizat de un incepator, care n-are nici cea mai vaga idee ca fiecare tema, fiecare plugin, fiecare widget vine cu propriile vulnerabilitati, care si alea trebuie updatate cu sfinţenie si eventual inlocuite daca creatorul plugin-ului nu-l mai intretine.

as fi extrem de curios sa stiu cam la ce-ai lucrat de iti trebuie o atat de mare flexibilitate incat sa instalezi o masina virtuala specialapentru proiect.

@DragusPatrick - poate ti-ar fi de folosi sa afli modul cum se procedeaza la o firma de acest gen, cum abordeaza astfel de proiecte.

  1. Buget - se stabileste un buget pe proiect, in principiu aici se tine cont de experienta anterioara in astfel de proiecte. Sunt firme care se ocupa doar de siteuri de prezentare si atunci estimarea bugetara devine simpla cu variabilitate minima intre proiecte.
    In cazul tau e mai dificila aceasta treaba asa ca la inceput nu are importanta pretul, va trebui sa ajustezi pe urma dupa primele proiecte. Important este sa calculezi foarte clar orele consumate sa ai o imagine clara cat ai estimat si care a fost pe urma costul real.

  2. Design - se face o propunere de design de catre designer pe baza informatiilor (aka brief) primit de la client. Designerul trece prin iteratii succesive cu clientul pana ajunge la o varianta care e acceptata de ambele parti.
    Nu se incepe lucrul la site pana nu se trece de aceasta etapa. Aici e momentul potrivit sa ceri deja un avans pentru munca depusa. Sunt firme care cer avans si inainte de inceperea lucrului pe proiect depinde de strategia fiecaruia.
    Motivul principal pentru care sa ceri avans in aceasta etapa este pentru a te asigura de seriozitatea clientului. Avansul nu trebuie sa fie o suma neaparat mare, din experienta mea cineva care nu vrea sa-ti plateasca 200 RON nu o sa-ti dea nici 10 RON ca avans.

  3. Frontend Coding - Se incepe lucrul la site, de obicei se foloseste un CMS pentru a nu pierde timpul cu implementarea functiilor de baza, crud-uri pentru user, content, SEO etc…
    Daca ar fi sa faci un CMS de genul wordpress de la zero ar fi un efort prea mare si financiar nu se motiveaza. Ar trebui sa ai un CMS propriu sau sa dezvolti pe unul comercial deja gata pregatit.

  4. Development - teoretic nu ar trebui sa ai treaba mai ales la site-uri de prezentare dar pot fi necesare anumite sarcini in plus de executat. Aici costurile pot sa sara in aer functie de ce doreste clientul (customizari cu mult peste ceea ce poti face cu solutia tehnica aleasa), asa ca trebuie avut grija la partea asta. Poti ajunge in situatia in care sa te coste mai mult faptul ca ai ales un CMS si poate era mai ok sa mergi pe o solutie hibrida sau custom complet.

  5. Iteratii - doar dupa ce se face plata completa pentru munca depusa pana atunci. Orice modificare importanta care nu era prevazuta la inceput in design sau in discutii face parte dintr-un nou proiect.

13 Likes

@DragusPatrick, asteptam concluziile tale.

1 Like

He probably went “fuck this” and now he’s a philosophy teacher at Oxford.

3 Likes

Or he is teaching yoga to goats.

1 Like

@dakull, @Gecko, haideti sa incercam macar sa dam o sansa. Stim toti ca inceputul nu-i cea mai usoara perioada.
In plus, sigur nu ajuta cu nimic comentariile de genu. A venit omu, a intrebat, a primit raspunsuri, treaba lui ce face mai departe. Daca revine sa ne spuna, macar stim ce mai gandeste un incepator.

3 Likes

ah dar gluma nu avea vreo lagatura cu OP-ul ci cat de complicat pare tot procesul expus aici - eu unul daca cand am inceput as fi citit this whole thing ma apucam de rocket science instead.

Cred de fapt ceea ce incerc sa spun este KISS.

1 Like

pai la cum evolueaza piata in 2 ani o sa ai nevoie de astrologie, geografie si fizica quantica ca sa te poti apuca de un site in 3 pagini. si docker.

1 Like

Foarte frumos descris, doar că tu aici prezinți flow-ul minorității. 80% (procent din burtă) dintre site-urile de prezentare sunt făcute de niște băieți care instalează un WP, îi trimit clientului „design-ul”, adică vreo 2-3 teme pe care le găsesc și ei pet net și li se par potrivite, după care se instalează tema, cât mai multe plugin-uri (că e grea programarea) și se înregistrează succesul răsunător, eventual pe un buget din care îți cumperi semințe pentru vreo lună. Partea mai mișto vine atunci când clientul te freacă 3 luni cu site-ul ăla, că trebuie să iasă perfect și, deși îl costă câteva sute de euro, din punctul lui de vedere ar trebui să-i faci orice.

@DragusPatrick, la primul proiect poți s-o apuci din orice direcție și să faci orice, doar să livrezi, dar ai grijă ce vrei să faci în tot domeniul ăsta al web development-ului, dacă o iei în direcția greșită o să ajungi să te bați cu indienii pe prețuri.

EDIT: Am uitat să menționez nivelul superior al dezvoltării de site-uri de prezentare: WIX.COM &co. :)))

2 Likes

Dar nu ii spune nimeni despre agile sau waterfall? Adica un PM, un Devops, ceva.

Omul acesta nu vrea decat html si putin php, sa zicem, adica acopera cam tot cu 1st chapter de la w3.

Voi il luati cu dockere, vagrante. Inca putin si ajungeti la lisp, r, go.

5 Likes

Mulțumesc mult phhoratiu, chiar aveam nevoie de așa ceva, și msd pentru susținere :+1:t3:
Am decis sa merg pe procedural și sa creez un cms (timp este din belsug) și așa mai prind și eu ceva experiența. După ce îl termin o sa îl postez aici sa va dați cu părerea dacă nu este nici o problema.
Mulțumesc tuturor, unele persoane chiar m-au ajutat foarte mult :slight_smile:

6 Likes