Primul proiect in Grav Cms

Primul proiect facut cu ajutorul lui Grav CMS este gata (http://just-roxy.ro). Pentru proiecte mai mici cum a fost si asta recomand acest cms. Rapid, usor de folosit. Se poate realiza un design custom pe el.
Link: Grav CMS

2 Likes

Nu vreau sa fiu rautacios dar cu ce ar fi mai diferit ca Wordpress, doar ca e codul mai usor de controlat?

1 Like

si asta nu-i un motiv destul de bun?

1 Like

Punctez si eu niste idei avand in vedere diferente fata de Wordpress:

  • usurinta si flexibilitatea de a crea custom fields
  • crearea si administrarea formularelor
  • notiunea de pagina; sunt 3 tipuri de pagini: simple, liste si modulare
  • performanta ridicata; eu scot sub 0.3 secunde TTFB
  • notiunea de flat-file si faptul ca tot ce compune un proiect e pe GIT
  • twig in front

Lista completa de functionalitati le gasiti la ei pe site.

Pentru mine GravCMS si toate celelalte flat-file (ex. statamic) completeaza perfect gap-ul dintre generatoarele de site-uri statice si CMS-urile complexe.

3 Likes

Site-ul arata bine si se vede ok pe telefonul mobil.

1 Like

SIncer nu, imi plac parerile mai argumentete pentru simplu faptul ca atunci cand trebuie… pun mai multe intrebari nu optez doar pentru un motiv. Si poate ca e si simpla dialogare nu doar asa… intrebari cu da si nu…

Sincer, eu nu inteleg ce ai scris acolo.
Cred ca ar trebui sa iti reformulezi raspunsul :slight_smile:

PS: Nu sunt rautacios
PPS: Citeste cu voce tare ce ai scris si vezi daca te zgarie :wink:

1 Like

Are probleme grave de coerenta la fiecare reply facut, eu niciodata nu am inteles ce vrea. Parca ar purta un monolog, nu ar vorbi cu comunitatea. :joy:

3 Likes

Mi-ar fi placut sa vad o lista cu top 10 motive pentru care ai alege Grav Cms , eventual sa faci o parale intre pro si contra ce iti palce si ce nu. Doar sa prezinti un link catre documentatie si un proiect facut online de tine cel putin pentru mine nu este suficient.

2 Likes