Primul salariu in IT

Un subiect sensibil, dar cat a fost primul vostru salariu in IT.

Incep cu mine

  • Intrenship in 2015 - 1200 de lei plus decontat pranzul
  • Primul job in 2016 - 2000 de lei

In ziua de astazi, daca ai terminat facultatea si stii sa negociezi putin, poate sa sara de 1000 de euro (nu prea mult) pt majoritatea corporatiilor si intre 600 si 1000 de euro pt comaniile romanesti

Am prieteni care mi-au spus ca primul lor salariu in IT a fost de sub 1000 de lei.

1000 euro azi valoreaza cam cat 2000 lei in 2016

Primul meu salariu a fost de 5000 RON prin 2014-2015.

2004, pentru salariul minim (primit o lună da, o lună ba). trăgeam cabluri de rețea, asamblam PC-uri, reparam imprimante. Să zicem că ăsta a fost internship pentru mine :sweat_smile:

2006, tot salariul minim, dar de data asta plătit la timp plus mici ciubucuri. Făceam același lucru, dar în plus montam și antene de satelit :rofl:

2007: primul job ca programator. Nu mai știu cât era salariul, dar sigur nu era minim (dar nici uriaș nu era). Venea o dată la două luni și atunci doar după ce mă rugam de îi aduceam aminte patronului câteva zile la rând. Plus un plot twist[1] la final.


  1. patronul a dispărut și a lăsat o gaură de vreo 2mil €: Terorizaţi de recuperatori - Evenimentul Zilei ↩︎

1 Like

Primul meu venit a fost din administrat forumuri si servere, 100-200 de lei ici pe colo, maxim 500-1000 pe luna. Am mai facut scripting pentru jocuri, si de acolo mai venea ceva maruntis. Asta la 15-16 ani.

Primul job oficial era in 2017, front-end pe AngularJS, salariul era pe la 3000 de lei cu tot cu bonuri. (fara facultate) Totusi, chiar daca salariul nu era cine stie ce aveam de la cine sa invat meserie.

2008 - 800 lei (salariul minim era 500 lei). Primul job in IT (nu eram angajat ca dev).
2011 - 2500 lei. Primul job angajat ca dev.

Primele 3 luni am muncit pe degeaba, ca sa invat. 2004. Dupa aia probabil minimul pe economie.

1 Like

Primul meu salariu pentru job full time a fost de 100 USD in 2001.

Visual C++ 6.0, WIN32 API, MFC.

3 Likes

2006 - 1000 de lei. Salariul minim brut era 370 de lei atunci (~300 in mana). Fullstack LAMP.

3 Likes

Nu-mi mai aduc aminte exact cifrele și datele de la începuturile carierei, însă asta nu mă împiedică să scriu un post lung cu ce încă îmi amintesc :smiling_imp::

Freelancer

  • 2003 în liceau, am început să lucrez ca DJ în discoteca de la sat, luam 15-20 RON / seară. Cu dedicații ajungeam și la 100 - 150 (însă nu suportam să vorbesc în microfon și evitam pe cât de mult posibil). Cine a venit după mine lua în serile proaste 700 RON doar din dedicații. După cum vedeți, am fost tot timpul bun la business :see_no_evil:
  • ~ 2006 Am făcut un fel intership pe SEO (era ceva nou și eu avem ceva habar de la propriile site-uri), luam cam 150 RON / lună (la negru), însă după ce am spus tot ce știam despre SEO am început să programez PHP cu restul developerilor. Am stat puțin acolo (1-2 luni cred).
  • 2006 - 2007 Încercam să-mi fac reputație pe RentACoder, și primul script l-am făcut pe $30 (mi-a luat vreo zi să-l fac), apoi am mai avut proiecte de până la $300
  • 2007 - 2009 Am renunțat la RentACoder și am început să lucrez cu un designer care avea deja clienți și făceam site-uri pe baza design-urilor lui (avem un CMS custom, pe care-l adaptam la ce era nevoie), luam între €300 și €500 pe site/proiect. Un site îl făceam în 2-3 săptămâni (era greu de scos specificațiile de la client, implementarea era cea mai simplă)

Angajat cu carte de muncă:

  • ~ 2008 - 2012 Am început să ajut un cabinet psihologic cu tot ce înseamnă IT (hardware, software, print, design flyere etc). Luam 200 - 250 RON / lună net, pentru 2 ore / săptămână în contract. Mergeam cam o dată pe săptămână la biroul lor, sau chiar mai rar (dacă trebuia să fac design de ceva ne înțelegeam pe email). Era mai mult un side hustle însă a fost interesat să văd cum lucrează oamenii din alte domenii. Oamenii de acolo erau faini și foarte înțelegători.
  • 2008 - 2010 M-am angajat pentru prima oară full-time la ceva firmă olandeză care avea birou și în RO. Eram 4 developeri într-un apartament. M-am angajat cu 1500 RON, însă aveam în contract și măririle ce urmau, așa că am ajuns la 2100 RON într-un an. În ultimul an, după ce mi-am luat diploma de la facultate, am ajuns pe la 2500 RON după scutirea de impozit. Înainte de a ajunge la ei, am mers la o grămadă de interviuri, și am primit o grămadă de oferte, însă am ales job-ul ăsta că era cel mai cool. Părea cel mai puțin stresant și făceam chestii interesante (e-learning). Însă nu era chiar cea mai bună ofertă. Cea mai bună ofertă am avut-o pentru 2100 - 2400 RON, dar trebuia să fac on-call și am zis pass.
  • 2010 - 2011 am schimbat jobul și am ajuns să câștig pe la 3500 - 4000 RON (nu mai țin minte exact), însă era ceva combinație cu o parte pe carte (salariu) și cealaltă parte pe drepturi de autor. Firma și-a luat țeapă de la ceva milionar român, și vreo jumătate de milion restanțe mai târziu am fost trimiși acasă (au plătit salariile restante eșalonat din banii de pe celălalte proiecte)
  • 2011-2012 Am lucrat ca freelancer pentru firma de dinainte (restructurată și cu un client nou) pentru €1600 pe lună încasați pe SRL-ul meu.
  • 2012 înainte să plec, am primit o ofertă de 6000 RON /lună cu contract de muncă (însă era prea târziu, eram pe picior de plecare). Cu câteva luni înainte, la aceiași firmă, refuzaseră să-mi dea 5000 RON (cât le cerusem eu). Nu știu de ce s-au răzgândit :person_shrugging:

Pentru cei care sunt la început de drum, sfatul meu e să mergeți unde găsiți oameni faini. În perioada de la început te formezi foarte mult ca om, și ar fi păcat să începi într-un mediu toxic.

Pentru mine cel mai important cred că a fost tot ce am învățat de la fiecare job și secundar banii. Diversitea oamenilor cu care am lucrat m-a inspirat și ajutat să descopăr lucruri noi în direcții de care nu aveam habar. La fiecare job la care am fost am învățat chestii, nu neapărat tehnice, ci și cum să te comporți în viață/la lucru.

4 Likes
  • Primul salariul a fost de 1700 RON, in 2013 (clasa 10-a in liceu)
  • Al doilea salariu a fost de 3000 RON, in 2014 (clasa 11-a de liceu).
  • Al treilea salariu a fost de 7000 RON, in 2016, imediat dupa ce am terminat liceul.

Nota: In timpul anului scolar, lucram part-time, iar pe perioada verii, full-time.

1 Like

deci se pare ca o sa iau premiul de cel mai batran de pe forum :slight_smile:
primul job in 1997 - 100 $

3 Likes

ma gandeam acu de curand cand am fost la medic, si ala era mult mai tanar ca mine si ma loveste: “fuck, sper ca asta n-a trecut prin facultate ca mine”…

Și eu am avut tot 100$ pe la începutul lui 2000, la o firmă de export de cherestea din Constanța. Întrețineam și mai meșteream la o aplicație scrisă în Access VBA. După aia patronul m-a mutat în București și primeam 300$, dar cred că din banii ăia trebuia să-mi plătesc și chiria. Damn, dificile vremuri.

Neeah, eu am intrat în câmpul muncii prin '94 sau '95, faceam kit-uri de montaje electronice. Salariul nu-mi aduc aminte decât că era o glumă proastă :slight_smile:

1 Like

Am inceput sa lucrez din anul II de facultate, am lucrat la o SVM (societate de valori mobiliare), astia cumparau cupoane de actiuni de prin toata tara si tranzactionau pe RASDAQ (parca asa se numea).
Aplicatii in Informix 4GL, un fel de Visual Basic…

Anul I, semestrul II, 2009, 4 ore pe zi, 500 Ron.
Era un fel de internship part-time. Când am terminat facultatea ajunsesem pe la 4000 ron. Am învățat multe acolo. De fapt am stat vreo 7 ani per total.

1 Like

Intre 4 si 8 ore pe zi prin 2017 luasem 6 euro pe ora net. Pe hartie era “practica” dar era munca la fel ca oricare alta in web development

1 Like

2006 (18 ani), 3000 lei pt full-time
nu mai tin minte care era valoarea banilor dar erau foarte rare lunile cand nu-mi ajungeau de la o luna la alta :slight_smile:

in intervalul 16-18 ani mai facusem din freelance si adsense cel putin 5000$

2 Likes

In 2000 primul salariu a fost de 275 de lei. Ulterior a crescut aproape lunar, fara sa cer nimic, eu eram fericit ca aveam un job, astfel ca intr-un an ajunsesem la 380 de lei.
Eram cu colegi de facultate la aceeasi firma, viata faina, ne ajugeau banii sa iesim des in oras, aveam si de benzina.

800 lei, 2005.