Problema ciudata ssh

Salut,
Am luat un server vps de pe hetzner. Daca ma consctez prin ssh la folisind o retea de cartier este ok. Daca folosesc Telekom da request timeout. Care sa fie problema si cum pot sa o rezolv?

2 idei, in lipsa de mai multe detalii:

  • cum te conectezi SSH? IP sau FQDN? Daca este FQDN poate DNS-ul folosit de Telekom nu stie de el.
  • din cate stiu eu, Hetzner are in panoul de control si un firewall, arunca o privire si pe acolo.
1 Like

Poate telekom are ceva filtrare și nu permite? Încearcă sa muti ssh pe alt port?

Ma conectez punsnd un domeniu.
Nu am regula In firewall de restrictionare dupa ip.

Încearcă să te conectezi verbose, vezi unde se blochează.

ssh domeniu.tld -vvv

Dar dacă zici că te conectezi pe domeniu, nu pe ip, cel mai probabil este o problemă de dns, cum a zis @marianmirzacu mai sus.

Hmm…
Acum pare ca merge. Fara nici o explicatie. O sa vad pe viitor cu -vvv ala ca poate gasesc si motivul. Din ce imi aduc aminte parca dadea timeout ca si cum as avea portul oprit… sau blocat de cineva.

Hai ca intampin problema iara.

comanda rulata este

ssh -v -T -D 49913 -o ConnectTimeout=15 e1.domeniu.ro 

da timeout cu outputul

debug1: Reading configuration data /Users/bogdan/.ssh/config
debug1: /Users/bogdan/.ssh/config line 1: Applying options for e1.domeniu.ro
debug1: Reading configuration data /etc/ssh/ssh_config
debug1: /etc/ssh/ssh_config line 21: include /etc/ssh/ssh_config.d/* matched no files
debug1: /etc/ssh/ssh_config line 54: Applying options for *
debug1: Authenticator provider $SSH_SK_PROVIDER did not resolve; disabling
debug1: Connecting to e1.domeniu.ro [192.168.0.0] port 22.
debug1: connect to address 192.168.0.0 port 22: Operation timed out
ssh: connect to host e1.domeniu.ro port 22: Operation timed out
ssh -v -T -D 49913 -o ConnectTimeout=15 e1.domeniu.ro  0.00s user 0.01s system 0% cpu 15.023 total

Daca scot -o ConnectTImeout=15 se conecteaza in < 3 secunde (nicidecum 15) si merge ok. Problema e ca intrebarea logica ar fi ca de ce nu scot ala. Acum ma conectez din vscode cu extensia celor de la MS si nu stiu ce as putea rezolva.
Mentionez ca si din terminal da aceasi eroare cand e optiunea de timeout.

Exact! :smile: Daca atunci cand scoti acel parametru totul este ok, de ce nu scoti?

Nu am cum sa il scot. Il pot creste la 60 de exemplu dar tot nu rezolva problema.

Nu scrii tu comanda aia?
Ca daca da, nu il mai scrii :face_with_hand_over_mouth:

Cand intru din terminal pot sa o scriu cum vreau. Cand intru din vscode si ma folosesc de extensia remote-ssh de la microsoft scrie el comanda.
Ce e foarte interesant e ca daca ma mut pe reteaua de cartier merge com trebuie si cu optiunea aia. Tind sa cred ca ar putea sa fie probleme de retea dar nu se explica de ce pe telekom nu merge cu optiunea aia …care exclude problema de retea.

Vad ca sunt pagini intregi cu ssh connection timeout in vscode. Ai incercat solutia aceasta visual studio code - why ssh connection timed out in vscode? - Stack Overflow ?

De unde pana unde iti rezolva e1.domeniu.ro la 192.168.0.0? Nu cumva ai vreo bălărie în /Users/bogdan/.ssh/config? Și ce este “-D 49913”?

2 Likes

Domeniu si ip-ul dunt mascare. Nu stiu care e treaba cu numarul ala.

Din experienta personala, ConnectTimeout “spune” in cat timp sa faca timeout la conexiune. In cazul tau sa astepte sa se conecteze timp de 15 secunde si apoi sa renunte.

Tind sa cred ca problema e de la -D ala, care incearca sa faca un local port forwarding. Practic, foloseste portul local 49913 ca sa faca proxy via ssh catre serverul linux. Folosit in general cand nu poti sa ai conexiune directa cu serverul, gen in DMZ .

Aici e problema, cineva îți rezolvă domeniul ăla la un ip local.

Unele routere mai au porcăria asta ca să îți afișeze o pagină dacă nu ți-ai plătit factura sau chiar o reclamă.

De asta nu folosesc niciodată dns-ul de la
provider.

Nu ai cum să te legi la el printr-un ip privat.