Problema tastatura

Deci am un laptop vechi de 4 ani (aproape).

De ieri, am cateva taste (w s z x @ esc) care nu functioneaza ok.

Adica, cand deschid PC-ul merg 2 minute, dupa nu mai merg.

Dupa aceea o perioada tastele respective nu mai functioneaza, iar dintr-o data functioneaza din nou 2 minute… si tot asa.

Idei?

Schimba laptop-ul ? In cel mai rau caz tastatura. Poate fi o problema si cu placa de baza.

Iti poti lua oricum o tastatura wireless.

Poate e tastatura, am patit si eu ceva asemanator dupa ce am varsat apa. Ce model de laptop ai? am ceva tastaturi aruncate prin “sertarul cu chestii”

Tastele ce nu îți merg par a fi pe aceeași linie, deci aș fi tentat să cred că e o problemă la conexiune: mufa sau ribbon.

Desigur, excludem varianta în care ai vărsat lichide. :slight_smile: (este necesară o cantitate mică de lichid pentru a face chestii nasoale)


@isti37 de ce să se oprească doar la schimbarea laptopului? Ar putea schimba și biroul, orașul, sau, de ce nu, țara…

2 Likes

@isti37 probabil o să cumpăr o tastatură

@mirceaciu Asus x550l

@iamntz n-am vărsat lichide.

Poti incerca la un service de laptopuri (numai sa nu fie din aia care doar curata de praf). Am avut si eu un contact imperfect acum mult timp la un HP si au putut rezolva niste baieti din Iasi de la Luk Computers. Probabil cand apesi pe unele taste se tot deranjeaza mufa aia de sub tastatura.

Din fericire nu mai este nevoie, aparent s-a rezolvat de la sine.