Probleme BAC info - sfaturi

Salut! Sunt in clasa a XII, profil științe ale naturii. Pot spune că programarea m-a pasionat încă din clasele mai mici, așa că am decis să susțin bacalaureatul la informatică.Ca sintaxă, mă descurc cu brio cerințelor, însă la subiectul III, întâmpin adesea dificultăți în rezolvarea unor probleme (ori problema 3, ori 4).De asemenea, când știu să rezolv o problemă, pe foaie se întâmplă să o greșesc.As dori niște sfaturi : cum aș putea evita greșelile ori niște exerciții care să mă ajute, orice recomandare este bine venită.Știu că totul se face prin muncă și devotament, însă chiar îmi doresc o notă mare și momentan situația actuală nu corespunde cu cele dorite de mine.Mulțumesc anticipat.

EDIT:Am adaugat o poza sa vedeti cam in ce fel arata un gen de subiect in cauza.

Rezolvare unei probleme incepe cu punerea corect a unei intrebari. De exemplu nimeni nu cred ca stie ce inseamna problema 3 sau 4.
In plus sintaxa (probabil a unui limbaj) nu inseamna mare lucru daca nu e completata de un set minim de tehnici de programare. Probabil aici intampini probleme. Sunt carti care te pot invata acest lucru.

2 Likes

Si eu dau bacul la informatica Stiintele Naturii si am si eu probleme de genul, nu neaparat la info dar si la mate, chiar daca stiu sa rezolv exercitiul se intampla (din prostie) sa am greseli, sa uit un semn sau chestii de genul.

Wow, daca as da testul ala acum, as segfaulta cu brio!

Up ! Up ! Astept sfaturi.

Down down

La scoala

  • fii atent la ce se discuta la ora de info + proactiv
  • pune intrebari profesorului cand nu intelegi ceva

Acasa

  • incerca sa rezolvi problemele + cata pe net + vezi subiectele si rezolvarile din alti ani
  • schiteaza idea pe hartie (pixul si hartia nu se vor demoda niciodata)
  • vezi grupul WellCode[RO]
  • nu mai pierde vremea pe forumuri :stuck_out_tongue:
  • intreaba pe forumuri ceva punctual + plus ce ai incercat sa rezolvi

La teste/teze/examen (bac + ce vor veni la facultate)

  • Citeste cu atentie enuntul problemei
  • Nu te grabi. (Si eu mai fac acesta gresala)
  • Mai uite-te o data peste tot si vezi daca ti se pare ok

Bafta !

De aici: Cum să ceri ajutor pe forum?