Probleme cu windows 10

a intalnit cineva super situatia in care un fisier exista, dar nu exista, pe windows 10?
pe scurt, vad fisierul, e acolo … dar windowsul zice ca nu exista …

also, o solutie pt oprirea updateurilor? (oprirea serviciului nu a mers)

Am avut probleme de genul cand am generat fisiere cu nume prea lungi. Se rezolvă cu rm -rf fisier din consola mingw.

Mai e o solutie cu subst si volum virtual, dar eu recomand o consola cu rm.
Update-urile se pot opri de la setari, adică le iei doar pe cele mai importante. Eu fac update-uri o dată pe săptămână și îmi ia câte 2-3 minute cu un ssd.

Referitor la dezactivarea update-ului: a trecut mai puțin de o lună de la WannaCry și tu vrei să dezactivezi update-uri? De ce? :facepalm:

Referitor la fișier: s-ar putea să aibă caractere invizibile în nume. Încearcă în terminal să îl ștergi cu del numefi + tab, să-ți facă autocomplete la numele fișierului.

De asemenea, ai încercat să…

6 Likes

e vorba de un sistem fara iesire pe internet, pe care o sa fie doar o aplicatie.
si de ce… pt ca am pierdut 4 ore din viata :)) downloada update-urile, le “facea” dupa care zicea ca nu le poate face, si facea roll-back … de vreo 4 ori. deci am dat restarturi peste restarturi :sob:

referitor la fisier, denumirea e si scurta si nu are caractere ascunse … e un fisier creat de mine…

Schimbă HDD-ul pe cel mai ieftin SSD sau un stick.
Din ce zici tu sunt probleme grave cu cel existent sau cu memoria/sursa, chiar placa de bază a calculatorului. Un fișier normal nu se face că există și nu există, încă nu sunt pc-uri cu procesoare cuantice.
Vezi permisiunile fișierului, poate ai ceva utilizator/grup/policy special la el, dar nu prea sunt probleme de genul pe windows.

Dacă o să fie fără acces la internet nu te afectează cu nimic update-urile.

1 Like

si eu m-am gandit sa nu fie ceva de la hdd, dar nu am avut timp sa il testez.
ciudatel moment totusi :grinning:

Încearcă varianta legacy: în cmd afișiezi fișierele în format 8.3: dir /x. E.g.:

05/22/2017  06:22 AM                27 BABELR~1     .babelrc
06/16/2017  09:41 AM               282 ESLINT~1     .eslintrc
06/15/2017  03:59 PM               131 GITIGN~1     .gitignore
06/14/2017  08:43 PM             1,232 GITLAB~1.YML .gitlab-ci.yml

Apoi, ca să ștergi un fișier, e.g. .eslintrc, tastezi del ESLINT~1.

Alternativ, ai putea muta toate fișierele valide din respectivul folder, să încerci să ștergi folderul în sine.

2 Likes