Proces de gestionare a unui SRL

Nu e doar plată retroactiva, scrie negru pe alb că dacă depășești 12 venituri minime trebuie să declari și să plătești CASS.

Dacă nu declari amendă.

Sigur ca trebuie. Nu stiu de unde ai inteles tu ca as fi zis altceva.

Plata retroactiva ?

retroactiv - definiție și paradigmă | dexonline

Plata e pentru anul anterior, adica.

1 Like

Un sfat si de la mine. Daca faci venituri mai mari de aprox 7-8.000 de lei pe luna, merita sa-ti faci contract de munca cu minim pe economie.
Daca ai un angajat, ca microintreprindere vei plati impozit anual 1,5% din venit si nu 3%. Salvezi mai multi bani din reducerea asta de impozit decat cheltui pe taxele salariale si te alegi si cu vechime in munca.
PS: am aproximat ptr ca nu mai stiu exact cat e acum salariul minim, dar daca faci venituri de peste 90.000 lei la nivel de an, eu zic ca merita manevra asta.

3 Likes

O mica mentiune, trebuie sa pastrezi toate actele (de salarizare) timp de 50 de ani.
Ai deaface cu ITM-ul, care abia asteapta sa dea ceva amenzi.
Trebuie sa platesti tot ce se retine din salariu la timp in fiecare luna.

S-ar putea ca aia 1.5% sa nu merite discomfortul creat de ITM.

2 Likes

+Medicina Muncii, +SSM, +nu stiu cum e cu sediul atunci. Daca nu ai angajati, lejer poti justifica ca nu ai activitati la sediu (mai ales in domeniul IT). Dar daca ai angajati nu stiu cum e povestea.

Pe de alta parte, daca esti angajat, poti lua un credit mai usor.

Iar pragul la care diferenta de 2% (nu 1.5%) sa fie mai mare decat cat platesti in taxe pe salar e undeva mult mai sus, nu pe la 8000 lei pe luna, ci undeva peste 100000 euro pe an.

1 Like

Pentru venituri de 90000 lei/an… o microintreprindere plateste:

  • 2700 lei daca impozitul pe venit este 3%
  • 900 lei daca impozitul pe venit este 1%

Pentru salariu minim, o firma plateste 2607 lei/luna, iar la angajat ajung doar 1524 lei. Asta inseamna ca (2607-1524)*12=12996 lei/an se duc in CAS, CASS, CAM, impozit pe venit.

1800 lei scutiti versus 12996 lei platiti.

In plus, daca pe langa salariu mai incasezi si dividende peste plafon (2550*12), platesti CASS-ul de 2 ori: si pentru veniturile salariale, si pentru veniturile din dividende.

PS: Sunt doar niste calcule! Fiecare face cum considera ca este mai bine pentru el. :slight_smile:

3 Likes