Procesatori de plată în 2019

Stripe Atlas din ce am mai citit acum câteva zile e tot loterie, nu e sigur că te acceptă.
În plus, pentru un MVP e mare bătaia de cap să îți faci o firmă doar pentru atât.
Sper să mă accepte mollie până una-alta.

Hello. Deoarece Ciprian a mentionat deja Paylike (procesator de plata din Danemarca), as dori sa completez cu lista lor de beneficii care include: link-uri de plata, plugin-uri usor de implementat, recurring, customer support in romana etc. Aici poti vedea mai multe: https://paylike.ro/features. Daca esti interesat, pot oferi mai multe detalii. Support-ul oferit de Paylike este recomandat/confirmat si pe profilul de Trustpilot.

Lucrezi la ei? Dacă da, ar fi etic un disclaimer :slight_smile:

Da, colaborez cu ei, de aceea pot oferi mai multe detalii despre Paylike, dupa cum am mentionat. Point taken. :smile:

1 Like

Eu folosesc skrill, sunt destul de ok.
Au fost cateva conditii impuse de ei cum ar fi: sa modific termenii si conditiile, privacy-ul, etc, dar pana la urma am reusit sa fiu aprobat.
Braintree m-au aprobat prima data, apoi dupa o reevaluare au considerat ca business-ul meu este prea riscant pentru ei.
2checkout mi se pare ca cer prea multe.

Inainte lucram doar cu paypal, butonul de plata de la paypal, simplu de integrat, se muleaza cu orice tip de business, din 100 de plati pe luna, sa zic 2-5 se plangeau ca nu au paypal si nu pot sa plateasca.

Deci, pentru inceput este bun paypal-ul, pentru validarea business-ului.

Poti da mai multe detalii despre business-ul tau? La Braintree am aplicat si sunt curios ce considera ei riscant.

Este vorba despre apifootball.com

1 Like

Ce este riscant la asta? Ai avut multe dispute/refund-uri?

Nu. Chiar surprinzator de putine.
De asta am zis ca eu nu m-am inteles cu ei. Cine stie ce au considerat ei.

Poate au considerat că e ceva legat de pariuri (sau serviciul ar putea fi folosit pentru astfel de activităţi).

@anon47016284 iti multumesc ca ai deschis acest topic.
Sunt si eu in cautare unui gateway pentru urmatorul proiect MVP cu piata de desfacere pe Romania.
Am vorbit mai demult cu o cunostiinta din SUA care are un studio doar pentru creeare custom vectors, de la default user avatars pana la grafica de onboarding, metoda lor este prin PayPal.
Ai grija la refund, erau cazuri in care clienti or facut refund.

Cum vreau sa fiu doar pe Romania caut cea mai comoda/acesibila metoda pentru potentiali clienti sa imi faca viramente:
Voi merge la supermarket-uri si voi analiza metodele de plata care se regasesc in ‘dispozitivul’ de plati facturi si tranzactii, apoi le voi clasifica dupa:

  • taxe/comision,
  • assistenta,
  • documentatie,
  • review

Anticip comisionul o sa fie mai mare decat la celalalte gateway-uri dar o sa fie mai comod pentru clienti. Trebuie sa gasesc proportia dintre comoditate clientilor si comisionul gateway-ului.
Deoarece vreau sa reduc frictia, cu cat ii mai comoda metoda de plata cu atat poate sa imi faca mai multe tranzactii.

Va mutumesc pentru atentia acordata!

Salut,
Pentru România cei mai ok cu comisioanele și cu ceva module e-commerce și suport destul de eficient mi-au părut cei de la http://euplatesc.ro

1 Like

Iti multumesc @anon47016284 pentru feedback!
Daca ai avut tangenta cu euplatesc.ro, imi poti spune cum este asistenta/suportul lor in doar cateva cuvinte, daca era cazul?

Păi am zis mai sus,

destul de eficient

Integrarea a mers repede, nu te țin blocat în birocrație că 'ăi mari. :slight_smile:

1 Like

Am rezolvat până la urmă cu 2checkout.
Destul de greoaie comunicarea, doar în scris și răspunsuri foarte lente sau inexistente, dar într-un final m-au acceptat.
Partea bună e că majoritatea echipei e reprezentată de români și reușești să (te) mai înțelegi pe chestii specifice.

Am fost refuzat atat de Braintree cat si de Mollie. In ambele cazuri motivul a fost ca business-ul este prea riscant (este un simplu SaaS). Intr-un final am ales Paddle.

Nu ma asteptam ca in 2019 sa fie asa un challenge sa obtii un cont de merchant la un procesator de plati cu renume din cauza faptului ca ai firma inregistrata in Romania.

2 Likes

A, legat de cei 2 procesatori, la fel și eu, refuzat pe aceleași motive. :slight_smile: