Produse pentru casa de marcat (în Excel)

Salut, trebuie sa fac o lista in excel cu produsele pentru casa de marcat.
Problema e ca am vreo 900, iar lista curenta are campurile “cod” si “denumire produs” , unde cod e autoincrement.

Acum, ca sa refac lista ca mai am de sters si de adaugat produse noi, mi se pare aiurea sa refac numerotarea manual, ma gandesc ca trebuie sa existe o functie sa imi numeroteze campurile,mai ales ca trebuie sa le aranjez in ordine alfabetica.

Apoi, nu stiu cum s-a impartit 3 tabele pe o pagina, sau pur si simplu fac campuri exact ca acolo?Multumesc !

Modifica titlul astfel incat sa reiasa de acolo problema ta.

Din ce am inteles, cred ca asta iti trebuie

Ok, am gasit si eu ceva.Am rezolvat si problema cu sortarea, mai ramane treaba cu tabelele. Ms mult !

Poti face un sheet pt fiecare tabel. Cel putin asta este ideea mea

Am reusit.Multumesc !

Eu aș mai întreba o dată cum trebuie făcută lista. Mi-e greu să cred că în coloana COD e doar un simplu id care poate fi modificat la orice schimbare în listă. Mai degrabă cred că în câmpul COD se trece un cod Price look-up (PLU) care, doar la prima setare, poate să formeze o listă de numere autoincrementare.

Nu, trebuie refacuta lista, in ordine alfabetica, si apoi numerotat campul cod.Dupa care o dau la cei cu casa de marcat si o insereaza in cu codul si denumirea pusa de mine.