Professional C# and F# IDE for the iPad

Pare foarte interesant, ca idee seamănă cu Swift Playground.

Cel mai probabil ne îndreptăm spre astfel de medii de lucru :slight_smile:

3 Likes

O tableta este un mediu foarte prost de dezvoltare, l-am incercat si am renuntat cu probabil una din cele mai bune tablete posibile pentru acest lucru. (la facultate)

Partea pozitiva e ca poti folosi tableta in timpul cursurilor, pe cand un laptop mai greu dar tot as lua un laptop de 12-14’ decat o tableta pentru a face ceva, in special legat cu o interfata.

Totusi unde ar putea excela este Scratch pentru copiii care vor sa invete programare. IDE-ul in sine si multitasking-ul e ok, in special cu un Samsung Tab Pro 8.4, dar tastatura are un mic lag pe android (prin usb) si poate fi enervant daca scrii foarte rapid si stergi s.a.m.d.

O tabletă cu tastatură atașată? Sau doar tableta în sine?

Am o husa de genul cu tastatura microusb :

Am folosit C4Droid atunci, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.n0n3m4.droidc

Tableta in sine se poate folosi, dar te enerveaza tastaturile (touch) pentru dezvoltare, nu sunt prea bune fiindca ori cauti {, # sau ceva caracter care nu e in lista, ori e prea mare daca are integrate aceste caractere cu o bara speciala. Functioneaza, dar un laptop mic este mai bun din mai multe motive.

Chiar am avut vim configurat pe tableta, inca am, dar tot e ciudat.

La facultate/scoala merge, dar la un hackathon sau cand te duci la cineva sa mai faceti una alta tableta devine mai mult un dispozitiv sa arati poze sau sa cauti ceva. Daca te chinui poti face destul de multe cu el, dar nu e laptop.

In liceu am avut un Nokia E51 cu Dosbox instalat pe el si am setat frumos keybind-urile pe combo-uri de taste care imi trebuiau specifice limbajului Pascal. Cu Dosbox am rulat intregul Turbo Pascal de pe pc pe telefon. Interfata facea scroll si aveam modifier pentru un mod de mouse, un mod de caractere gen {,:,= si tot ce imi trebuia in pascal si un mod cu literele normale de pe telefon cu dublu mod ca sa schimb nivelul de caractere intre ele. Aveam pregatite si scheme goale in care trebuia sa imi scriu doar codul care nu se repeta de la program la program. Fata de telefon tableta e clar mai buna, dar tot imi da sentimentul ca tableta fata de laptop este tot un telefon.

Practic asta


rula pe asta

si cred ca tot eram mai productiv decat pe tableta.

3 Likes