Program de proiectare 3D/CAD bun la casa omului

Salut! Fac postul asta in speranta ca exista printre noi si mesteri in ale proiectarii 3D, sau pur si simplu daca ati mai folosit cate o scula din asta sa va asezati mai bine gandurile in spatiu. Ma intereseaza o abordare in stilul “Practic”, nu vreau sa urmez cursuri de 1 an pentru ceea ce vreau sa fac.

Stiu is eu cateva si chiar am mai incercat sa folosesc. Am avut destule tentative sa ma apuc de Blender in perioada de adolescenta cand ma jucam mult cu level designul pentru Half-Life, dar cred ca nu am fost destul de pasionat sau nu am avut un scop bine definit pentru care sa il invat si atunci l-am cam abandonat. Blender are o curba lunga de invatare si nu mi se pare tocmai cel mai potrivit instrument pentru schite (mai) rapide unde conteaza sa ai indicatori vizuali de masuratoare. Dar la niste cautari scurte am vazut ca sunt si pluginuri pentru arhitectura and what not. Deci inca nu e de aruncat optiunea asta.
Apoi este Sketchup care mai demult era in varianta desktop software. Acum parca e doar online. Problema e ca, desi poti sa schitezi foarte rapid, mi se pare ca workflowul asta de taiat si extrudat din suprafete e foarte contraintuitiv. Am incercat sa fac o schita mai demult si creierul meu cred ca pur si simplu nu pricepe modul asta de lucru. Am fost foarte mult timp obisnuit sa lucrez cu obiecte solide (din Hammer editor).
Stiu iar si de FreeCad, si ma intreb daca asta ar fi o solutie buna. E opensource, free etc. dar nu stiu cat e de recomandat si folosit (pana la urma, daca tot invat o unealta, vreau sa am skillul ala transferabil).

Scopul meu este sa schitez o casa existenta care e la rosu si in cele din urma sa planific si gospodaria de pe langa ea. Voi incerca sa fac asta dupa masuratori aproximative fiindca in cele din urma probabil o sa doresc sa comunic cu o echipa de constructie (sau ceva… nu ma pricep la domeniu) in vederea evaluarii ei pentru a sti ce trebuie reabilitat inainte de finisare. Ma gandesc ca e util atat pentru mine, cat si pentru omul/echipa cu care lucrez sa avem un spatiu de vizualizare usor manipulabil - adica schita asta 3D.

Prin urmare, oare exista ceva program din asta “bun la toate” pentru 3D? Evident nu caut solutii cu licente de mii de euro :)), dar nu exclud nici solutii care poate costa mai putin dar au avantaje clare in fata celor free/opensource.

Eu am folosit Autodesk Fusion, am invatat SolidWorks la facultate si stie cam tot ce stiam eu din SolidWorks.

Daca nu vrei sa faci nimic serios, folosesti Unity , gasesti tot felul de resurse pentru el gata facute. E si gratis.

Apropo, nu știu dacă ai încercat blender-ul de acum. E total altă aplicație, știe chiar mai multe cu plugin-uri ca o aplicație plătită.

2 Likes

Dacă ai acces la un Mac/Hackintosh, sau îți iei la mâna a doua un iPad cu creion, poți încerca Shapr3D care e probabil cel mai ușor program CAD.

solidworks all the way. e cel mai folosit pt proiectare industriala pt proiecte de o complexitate redusa inspre semi avansata.

daca ai de gand sa vizezi ceva mai complex si bineinteles daca ai si capacitate hardware cu placi video dedicate, etc. atunci poti sa apelezi la catia. dar in principiu cu ultima versiune de solidworks poti jongla lejer pana la 400 de part uri intr un ansamblu.

uite si un canal bun de unde iti poti aprofunda cunostinte de proiectare 3d:

https://m.youtube.com/c/solidworks/videos

pana si injinerii de la guglii folosesc solidworks si e foarte usor de folosit si daca ai de gand sa lucrezi cu g & m code la un cnc. poate ai un proiect homemade pe lemn sau orice alt material.

O licenta la solidworks costa o avere, trebuie sa aplici la start-up programul lor sau trebuie sa apelezi la metode neortodoxe ca sa il folosesti.

+1 pentru noul Blender. Eu l-am folosit sa imi modelez apartamentul in 3D sa pot sa testez idei de renovate / mobilare.

1 Like

pe scurt: blender pt. amatori și maya pt. cei care vor să facă bani din asta și să fie angajați

Hey, va multumesc pentru sugestii :grin:.
O sa incerc cand am niste timp (poate in weekendul asta) sa vad ce poate face Blender pentru mine cu un plugin de arhitectura. Eventual o sa dau o geana si peste Unity, fiindca ma gandesc ca l-as putea folosi pentru a crea o scena/peisajul exterior casei mult mai usor si vad ca sunt pluginuri destule si acolo - sper doar sa am timpul necesar pentru asta ca fiecare tool iti mananca timp.

De Solidworks stiu dar din pacate nu am bugetul necesar pentru el, mai ales ca nu am un job ce depinde de el :smiley: .

Eu l-am incercat acum vreo jumatate de an. Mi s-a parut oribil ca si UI/UX. E posibil sa fie o unealta puternica si sa aiba avantajele ei … dar ptr. cei ce vor sa-si faca treaba repede si bine: Cinema4d.