Programare pentru un student de la Litere

Buna, sunt student la Litere(am nimerit acolo din recomandari de la rude si parinti).
Cand am ajuns acum in cursul 2 inteleg ca nu e pentru mine, nu ma vad eu un mare profesor sau lingvist.
De vreo 2 luni studiez programarea si anume front-end, am inclinatii spre info si o duceam bine la scoala dar in procesul studierii am inteles ce a fost la scoala e doar o picatura de apa.
Ajungand deja 2 luni de cand studiez doar html/css inteleg ca trebuie sa trec spre JS si dupa React(mai tare ma atrage), dupa cateva machete de pe Figma trecute prin html/css ma apuc de js, am gasit road-map si restul dar mai vreau si un mentor care s-a ma conduca.
Intrebarea mea e ca am nevoie de ceva sfaturi cum o fac mai departe si cu facultatea, de unde gasesc un mentor calitativ dar si nu tare scump(sunt student la Litere cum n-ai da) sau ce resurse mai calitative sa folosesc daca sa-mi fac drumul de unul singur.
Merci!

Nu ai nevoie de mentor obligatoriu, ai resurse gratuite aproape nelimitate pe internet, cursul asta e perfect pentru ce faci https://www.freecodecamp.org/

CV + portofoliu = succes. Daca lucrezi constant si ai un portofoliu cu cateva aplicatii in 10-14 luni esti angajabil

1 Like

Am facut ambele(responsive si legacy), dar la JS e cam problematic deja, merge cu mult mai greu, totusi am sa continui, multumesc.

Recomand si un curs introductiv in CS. CS50 de la Harvard e foarte misto, profesorul este engaging.

E gratuit pe edx.
Apoi mai ai chestii avansate in MIT open courseware (cauta pe google).

1 Like

ne poti considera mentori. :sunglasses:

Calm down, Yoda.

2 Likes

inca nu am cerut 5k euro :troll:

Cursul 2? Adica anul 2? Eu as zice sa te lasi de ea daca nu-i ce trebuie si sa te duci la una pe domeniu.

Eu am o cunostinta care a facut litere si apoi a lucrat in resurse umane si acum e director, si face dublu sau decat un IT-ist senior. In fine nu zic ca IT-ul e rau, insa personal daca as avea sansa din nou m-as face dentist la fel stiu pe cineva si traieste omu pe picior mare, sau as deschide o farmacie.

1 Like

Asta mai lipseste acum…sa apara programe de mentorat care sa te ajute sa faci o schimbare profesionala din IT in alt domeniu.

Eu am avut o colega la fizica care își făcea doctoratul la litere din etimologia termenilor și numelor din fizică. E.g. numele particulor etc.

se poate, de ce nu?! am lucrat cu oameni care au studiat muzică/jazz, finanțe sau medicină și s-au reprofilat pe programare

@onyx_peek am un gând să-ți împărtășesc.

E destul de cutting edge ce spun, însă facultatea de la litere s-ar putea să devină parte esențială în programare in anii ce urmează.

In ultimii ani tehnologia a avansat îndeajuns de mult încât se poate folosi lingvistica pentru a obține unele rezultate pe care un programator nu le poate obține.

Exemplu.
Unele companii/corporații specializate pe publicat conținut folosesc inteligența artificială pentru a genera conținut.
In anii ce urmează asta va deveni ceva obișnuit si pentru firmele mai mici, pentru că va deveni mai accesibilă tehnologia.

Se poate să dai comenzi in limbaj natural unui program, iar in răspuns vei primi un text aproape fără a putea sesiza că este generat de un software.

Problema este că calitatea raspunsului depinde de calitatea solicitării.
Iar solicitarea depinde de cunoștințele lingvistice ale celui care o face.

Zilele astea am început să citesc despre argumentare, hiperbole, metafore, analogii etc.
Cine stăpânește lingvistica bine are cu siguranță un loc in față în domeniul ăsta (NLP).

Dacă te interesează, te pot ghida spre domeniul ăsta programare + lingvistică.
Trimite-mi mesaj privat dacă te interesează.

1 Like

Avioane…
Omul e la inceput si nu se poate decide intre facultatea de litere si web-development, iar voi ii dati astfel de optiuni.
Preferati sa ii dati alternative despre posibile viitoare meserii.
Nu va mai plac meseriile reale si practicabile de catre oricine, precum cea de copywriter daca tot vrea sa imbine cele 2 domenii?

La început de drum orice cale e lungă.
Până apucă să învețe cât de cât web development se umple piața de inidieni care lucrează pe $1/hr - de parcă nu s-a întâmplat deja.

Cu JS si cunoștințe de NLP poate intra pe nișa asta foarte rapid.
Python poate învăța mai târziu.

Altfel trebuie să învețe js, css, web services, etc, doar ca să intre pe o piață abundentă.

Din punctul meu de vedere a face facultatea de litere si a învăța web development este o contradicție. Sunt diametral opuse.

In schimb NLP si facultatea de litere sunt pe aceeași linie. Si la școală și profesional face același lucru.

Shameless plug pentru un curs gratuit lansat zilele astea de un guru în TypeScript.

1 Like

suna bine “React”. :slight_smile:
Nu mai invatati framework-uri la inceput. Invatati limbajul.

1 Like

buna, iti multumesc de mesaj.
Ideea e ca deja m-am transferat la CTI si deja incerc sa fac si eu pasi in acest mare drum.