Programare vs. PSD

Istvan, mulțumesc pentru sfaturi! Pentru mine nu e o hotărâre de luat. E remote sau deloc. Când spui mărunțișuri, chiar și așa, sunt ceva constant? Să zicem că după un an de studiu aș putea găsi taskuri care să vină constant, chiar dacă nu sunt plătite prea bine? Și așa, estimativ, la ce venit lunar aș putea să mă aștept? Thx a bunch!

Tot ce pot spune e ca e dificil sa lucrezi remote in 2019 si daca ai deja clienti, respectiv stii exact ce si cum sa faci. Nici nu stiu ce sa iti recomand ca sa incepi daca vrei sa lucrezi remote in 2019, trebuie sa deschidem un nou subiect pe forum cu tema freelancing/remote work in 2019, ca tot ce stiam eu ca mergea ca sa iti gasesti de lucru e cam 0 barat acum fiindca e plin de boti peste tot. Am vazut ceva liste cu companii care angajeaza remote pe github, dar cam atat. Interviul la o companie care angajeaza remote chiar si pe pozitii de junior poate fi foarte dificil.

Uita de cuvintele constant si siguranta, iti trebuie ceva noroc sa ai clienti buni si cu multa experienta in spate, dapai cand trebuie sa inveti totul din mers. Plus ca trebuie sa tii minte ca si tu trebuie sa dai ceva constant, ceea ce poate nu iti iese si ai o problema ca n-ai pe cineva care sa te ajute. Adica sunt convins ca habar nu o sa ai sa estimezi cat o sa iti ia sa faci ceva sau sa stii daca ceva e posibil sau nu, respectiv ce sa promiti si ce nu unui client. (nu te invata nimeni asta, iti dai seama pe parcurs)

Totusi din cate am citit articole recente pe internet nu totul e negativ, incep sa fie foarte multe companii care incearca sa existe doar cu angajati remote, cu brexit probabil incepand cu anul acesta o sa avem cele mai multe joburi disponibile ca si o optiune remote (direct cu contract de munca). Apar foarte multe servicii care sa te ajute sa lucrezi remote si sa colaborezi cu colegii de munca, inclusiv in Romania.

2 Likes

Am înțeles. Mulțumesc!

Am facut o mica cercetare sa vad unde poti gasi job-uri remote in 2019:




Agregatoarele cele mai importante sunt angellist, remoteok, remotive si desigur linkedin.

1 Like

Recomandarea mea e să îți faci cont pe Upwork și să cauți joburi după termenul “junior” și să vezi ce cerințe au, ca apoi să știi ce să înveți.
Exemplu:

Looking for 2 junior laravel developer for a long term project strictly from Eastern Europe
Extensive Use of repository pattern is required in on-going projects

Inițial am crezut că te referi la PSD - extensia fișierelor Photoshop :slight_smile:
Legat de politică, sunt de acord că trebuie păstrat topicul forumului, dar privitul în altă parte nu ne fereste de probleme.
Asa ca într-un cadru potrivit cred că trebuie discutat deschis și despre politică.

2 Likes

Mulțumesc!

Poti sa incerci asta: https://www.freecodecamp.org/ Ei zic ca inveti ‘pe gratis’ in timp ce lucrezi la proiecte (tot pe gratis) pentru organizatii non profit.

1 Like

Mulțumesc!

Da, daca vrei poti.

1 Like

Mulțumesc!