Programatorii din Romania, mai nou, se simt luati la misto cand sunt chemati sa lucreze de la birou

oh ffs. a mers la birou cu masina ca asa i-a fost comod si rapid. cum face marea majoritate. daca ai face juma de ora cu transportul in comun si o ora cu masina, ai lua transportul in comun.

https://www.reddit.com/r/programare/s/2yUi8IliFs

eu nu inteleg de ce il certi.
e ilegal?
cum e alternativa?
tu ai incercat transportul in comun in bucuresti si in romania in general?
sau trotineta / bicileta (cu care respiri si mai rau aceleasi gaze + pericolul de accident pe motiv de multi soferi neatenti / irespinsabili + periol de autoaccident pe motiv de drumuri pline de gropi si alte obstacole)?

Eu am inteles ca s-a dus la birou de placere, cei care se duc, sunt un fel ca cei care spag o greva sau sparg frontul

Eu cred ca tu spargi tastatura, ca esti tare incoerent

tu te duci in vacanta din obligatie?
ar trebui sa stai acasa pentru a nu polua?

ca sa faci asta (desi daca nu e ilegal… go for it) trebuie mai intai sa faci parte din ea.
din profilul lui de pe forum (nu il cunosc personal) inteleg ca nu lucreaza la compania din subiect.

Mie asta mi se pare ca incet incet devine o problema pentru companii: angajatii au primit niste libertati si ajung sa fie foarte individualisti in exercitarea acestor libertati. Multe proiecte se fac in echipa, necesita sincronizari intre oameni, sunt intrebari care trebuie rezolvate prin colaborare cu alti colegi. Eficacitatea lucrului in echipe colocate e incomparabila cu colaborarea in online, mai ales cand apar situatii in care ai nevoie de X sau Y pentru un raspuns si nu dai de ei pentru ca sunt la dentist, plimba cainele, iau/duc copiii la scoala, etc. Cu work from home multi au impresia ca lucreaza mai mult (asa o fi), dar la nivel de echipa este mai ineficienta treaba, se iroseste timp din cauza disponibilitatii. Lucrul asta se vede la nivel macro in cadrul firmelor, se mai intind milestone-urile, se pierde timp, se simte ineficienta in general in proiecte. Pe de alta parte actionarii vor profit. Nu m-ar mira ca presiunile astea pe profitul firmelor sa se traduca in reduceri de personal, cresterea eficacitatii colaborari prin aducerea oamenilor la birou din nou si alinierea programelor de munca. Cred ca o sa fie un 2024 interesant in domeniul nostru.

whataboutism, in romania nu putem fi uniti pt nimic, mereu se gasesc gigi contra, ar trebui sa fim tara poster child pt prisoner’s dilemma, e un meme ca sunt crabi, dar chiar suntem.

Pai si daca toata echipa e remote nu se mai pot face sendinte?

Totusi, daca trebuie sa mergi la dentist o faci si cand mergi la birou… Sau nu mai merge nimeni la dentist, e interzis sa lipsesti cateva ore daca se intampla sa ai treburi personale importante? Nimeni nu are ocazional niste mici treburi personale de rezolvat? Nimeni nu lipseste deloc?

Tu de fapt vrei sa zici ca unii abuzeaza cand lucreaza remote si incep sa piarda vremea?

Asta poate fi o problema, corect, dar asta inseamna ca a fost prost inteles de echipa sau nu a fost explicat foarte bine. Work from home e o responsabilitate nu e vreun bonus.

Generalizezi.

Sunt multe companii, unele cunoscute, care lucreaza exclusiv remote, si o fac foarte bine:

Work from Home e o responsabilitate, drink responsibly.

1 Like

pai uneste-te cu parerea mea si am rezolvat.
sau e valabil numai cand scopul e cel care iti convine tie?

Sa ne intelegem, sunt task-uri (si oameni) la care WFH e mult mai productiv (gen task-uri lungi in care tre sa te concentrezi fara sa fii deranjat si omul care are nevoie de bula lui), dar in momentul in care ai nevoie de input din mai multe parti, un du-te- vino pentru vreo chestie, se duce dracu eficienta si productivitatea, toti timpii se maresc, se inmultesc delay-urile si tot.
Stii unde merge WFH decent? in corporatiile mari in care oricum se lucreaza ineficient si cu birocratie.

Asta daca nu iei in considerare aspectul uman, social. Sa vezi cum trage lumea acuma de iesiri si teambuildinguri in locurile unde e WFH default…

Experienta mea cu remote work este fix invers fata de a ta. In ultimii 3 ani, echipele mele(din care am facut parte, nu am fost manager) veneau la birou doar pentru catching up, barfe, stat la cafele, mers la masa cu colegii si stat 2,5h, cate o prezentare, workshop sau secret santa. Munca si implicit productivitatea s-a realizat exclusiv acasa.

Pe langa asta daca mai adaug si faptul ca eram impartiti intre Bucuresti, Iasi si mai multe alte orase din Germania, e evident ca nu aveam cum sa fim cu totii la birou, intr-un open space. Ca sa ce? Sa stam tot pe Ms Teams?

Acestea fiind spuse, nu vreau sa dezbat remote work vs in person work. Ca pentru mine e evident ca in person are multe avantaje, mai ales cand vrei sa inchegi o echipa noua, cand ai multi juniori si mid level in echipa, si lista poate continua. Nu sunt impotriva muncii on-site.

As putea spune ca sunt impotriva muncii onsite 5 zile din 5. Chiar si 4/5. Dar 1-3 zile la birou pe saptamana…sure. De ce nu?

In cazul Tremend era vorba de doar 1 zi pe saptamana la birou. Daca ma intrebi pe mine personal, nu e cine stie ce cerinta si probabil as fi venit fara sa comentez.

Problema insa e de principii jucate in picioare si incredere inselata. Ca o data facuta o treaba de genul asta, ce ii poate opri sa faca altceva 10x mai grav peste 3 luni? Daca la asta adaug si faptul evident ca Tremend poate nu este un super brand de angajator in piata, cu scuzele de rigoare oamenilor de acolo dar este un adevar, well…s-au impuscat singuri in picior cu decizia asta.

2 Likes

Nu inteleg, explica-mi te rog, care e diferenta intre a face un meeting online, cu share screen and/or camera, sau fizic, intr-un birou?

De ce “se duce dracu eficienta si productivitatea” cand esti remote?

Fizic, fara un proiector, e chiar mai dificil, ca nu pot 5 oameni usor sa stea langa unul care arata pe laptopul lui ce si cum.

Am vazut situatii hilare in care efectiv tot am stat intr-un remote call cu share la ecran, desi eram unul langa celalalt :joy:

poate ca in meetingul efectiv nu e mare diferenta, desi nu poti zice “costel, vad ca strambi din nas, vezi vreo problema aici?” daca costel se uita la share screen cu camera inchisa.

problema e in efortul care se face pana sa ajunga acolo. si uneori e o chestie la care poti scoate capul de dupa monitor si intraba 2 colegi ceva, aude al treilea si lamureste problema.

Nu incearca nimeni sa va ia WFH-ul :smiley: zic doar ca din experienta mea, nu se potriveste la toate echipele.

2 Likes

Pai toti sunem intr-un remote call, fiecare cu camera deschisa si cu microfon, nu putem face acelasi lucru?

Care e efortul concret sa faci un call vs sa fii la birou fizic?

Care e diferenta intre a da mesaj pe Teams:

“Salut Gigel si Bibi, as vrea sa ma ajutati sa lumaresc o problema X, va sun in 1 min.”

si a spune acelasi lucru cand esti fizic la birou?

As putea zice chiar ca sunt niste avantaje cand e remote cand sunt discutii:

  1. Nu trebuie sa se mai deplaseze nimeni cu scaunele sau sa stea in picioare, etc…

  2. Ceilalti din birou nu mai sunt deranjati.

  3. In timpul call-ului, cand altcineva face share la ecran si are o intrebare, eu ma pot uita rapid la altceva (am niste bookmarkuri personale, etc.).

  4. Cand e vorba de meetinguri adhoc cu toata echipa (care uneori nu e toata in acelasi birou!), nu mai trebuie sa mergem in camera de discutii, care uneori, supriza, e ocupata!

asa. si nu raspunde niciunul. :slight_smile: suni?

Sau mai rau, raspunde doar unul. suni, alalalt nu-ti raspunde, si ai mai piardut si timpul aluia.

Daca e away, nu sun, evident. Poate e la baie, poate mananca, etc. Nu e acelasi lucru si la birou, cand cineva nu e fizic la birou?

Dar daca nu e away, intr-o echipa remote, lumea raspunde foarte repede. Daca cineva are ceva super important si nu vrea sa fie deranjat, raspunde imediat “2 mins please, am ceva de terminat”.
Cred ca e de bun simt.

Na, o fi la voi super disciplina pe teams. Not in my experience.

1 Like

cred ca astea sunt exceptii.
detalii care pot sa cantareasca fie pentru fie impotriva remote / on-site.

din experienta mea (probabil limitata in lucrul in echipa)… conteaza mai mult cu cine lucrezi (cat de responsabili sunt oamenii) mai mult decat daca o faci fata in fata sau din alt oras.

Pai cand se lucreaza remote, e foarte nasol vazuta treaba daca cineva nu raspunde sau raspunde foarte greu. Se iau masuri :slight_smile:

Repet, daca esti away, nu e o problema, se vede ca esti away (esti la baie, masa, etc.)
Dar daca ai un fel de obicei sa fii away e nasol.
Daca nu esti away si tot ai obicei sa nu raspunzi sau raspunzi greu, la fel e nasol.

Nu e cu nimic diferit fata de atunci cand se munceste la birou, si cineva are pauze lungi de tigara sau de masa, sau vine tarziu, sau face pe nebunul, etc.

Cum adica? :slight_smile:

La ce te referi?

Chiar si in situatia in care am fi fizic in birou amandoi, si strig de vizavi la tine ca am nevoie da ajutor, daca tu ai nervi si esti stresat de taskul la care lucrezi si ai nevoie de concentrare pentru cateva minute, nu vei spune acelasi lucru, ca ai nevoie de cateva minute sa termini ceva mai intai?

Asa pot spune si eu:

Na, o fi la voi super disciplina cand esti fizic la birou. Not in my experience.