Programming language comparison building by reimplementing the same app

Pacat ca e o comparatie realizata de cineva care abia acum se atinge pentru prima data de unele limbaje/frameworks.

Ar fi interesant cum abordeaza problema relativ simpla cei care stiu scrie cod de calitate in limbajele respective.

Ocazia perfectă ca să înveți ceva nou

Ce mi se pare ca lipseste:

  • O descriere mai buna a ce anume face aplicatia. All the apps read in the MBTA's GTFS data, which is the standard spec for transit data - stuff like the routes, stops, and schedules for a system spui cuiva care toata ziua foloseste acronimele astea, nu unor necunoscuti pe net.
  • Dupa implementarea in limbajul X, un review https://codereview.stackexchange.com/ pentru a valida ca n-am scris prostii si a profita de consultanta gratuita primita acolo.
  • Abia apoi as face o prima evaluare a performantei.
  • Daca ma intereseaza foarte mult performanta, as intra in detalii, cautand sa o imbunatatesc pentru limbaj. Ar rezulta doua versiuni ale codului: codul idiomatic cu performanta P, codul optimizat de n ori mai rapid.
  • Un test cu SQLite in memory, daca tot vrea sa compare mere cu mere :grinning:

MBTA - Massachusetts Bay Transportation Authority (da 403, incercat si pe 4G)
GTFS - General Transit Feed Specification

E interesantă ideea dar atât. Fiecare limbaj are anumite atuuri. E ca și cum ai evalua toți jucătorii de fotbal după golurile marcate.

@Cornel
image

Mie mi se pare dragut acel repo.

Cel mai idiomatic :grin:
Si in cele mai putine linii de cod

select count(*) from stop_times 
where trip_id in (select trip_id from trips where route_id = "Red");

Acum ceva timp am avut de implementat un feature unde mi-am batur capul cu map in map bla bla bla. Puteam sa scot ce am nevoie direct cu sql. :smiley:

2 Likes