Proiectare fundal si text

Related: Speculatie: Web 3.0 va fi monocrom:
Nu am gasit o categorie mai buna, asa ca am postat aici.

Ideea este simpla: Plecand de la ideea aceast, doar ca folosind doua culori, una pentru fundal si una pentru text. Pentru una din cele doua culori (sau nonculori) se poate folosi blacklight + blacklight-sensible coating, pe ecran. Insa intrebarea mea este ce s-ar putea folosi pentru culoarea mai inchisa. Partea nasoala a acelui produs, dupa mine, este ca daca ai soarele in fata (si daca ecranul pe care se proiecteaza nu este protejat impotriva acestui caz), s-ar putea sa nu vezi absolut nimic ce incearca sa afiseze…

Ma gandeam ca poate incerc sa-mi fac lucrarea de licenta ca o alternativa monocroma la acel produs (in principal, pentru a scadea costurile).Dar ca nu stiu ce sau unde sa caut ceea ce vreau. (Adica am cautat, insa nu am gasit, pana acum, ceva relevant.)

legat de intrebarea ta "Insa intrebarea mea este ce s-ar putea folosi pentru culoarea mai inchisa."
poti folosi linkul asta la alegerea alternativelor monocrom -
https://color.adobe.com/create/color-wheel/
(alegi din lista aia monocromatic sau triad si introduci jos codul culorii de baza, dai enter si iti genereaza variantele potrivite monocrom pentru culoarea de baza)

legat de cum se vede, eu am un ebook kindle monocrom, se vede fain, stie sa redea site-urile monocrom si pozele la fel (le converteste in 16mil nuante de grii :smiley: ) Pe laptop/tableta orice site in orice culori se va vedea prost daca il tii in soare, nu e problema ta asta, e problema celor care fac dispozitive care nu afiseaza imaginea in lumina solara si a celor care le tin la soare ca sa isi strice ochii :smiley:

Nu la asta ma refeream, culoarea (inchisa) este irelevanta, insa cum o pot proiecta este problema. Imi cer scuze ca nu am fost suficient de clar in explicatie.

In momentul de fata poti proiecta culori deschise (si nu este greu), insa nu stiu daca sau cum se pot proiecta culori inchise, astfel incat sa pot(i) proiecta fundalul unui text, ca atunci cand te uiti spre o sursa (puternica) de lumina, sa poti vedea scrisul.

Edit: In primul video, problema este rezolvata fiindca ecranul pe care se proiecteaza este umpic intunecat deci fundalul (putin) inchis la culoare exista. Insa, la a doua problema, rezolvarea implica folosirea unei culori suficient de puternice, dar se sacrifica transparenta, precum si lipsa de intimitate (o camera suficient de buna poate face o poza de pe care sa se poata citi textul, cu putina editare). Problema (cred ca) este nu in software, ci in hardware.