Project Parfait

Recent am descoperit Project Parfait, un nou tool de la Adobe, mi se pare foarte interesant mai ales ca acesta va fi implementat si in Brackets. Cei de la Brackets au facut un preview despre tool-ul acesta care poate fi vizionat aici.

4 Likes

Il folosim de cateva luni. E super, mai da chixuri cu unele layere, dar irelevant. Le-a luat 10 ani sa faca ceva si pentru web, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

De asemenea de apreciat ca l-au facut web. La adobe puteai sa te astepti sa caca ceva desktop doar pentru windows.

Este interesant, dar doar ca experiment. Nu știu dacă aș putea să renunț la PS în favoarea lui Parfait, din câteva motive:

  1. Primesc PSD-uri de 50+Mb (am avut la un moment dat PSD-uri de peste 150Mb). Upload și procesare durează prea mult;
  2. PS CC are Generator: faci rename la un layer/grup la modul foo.png și face export. Am observat că și Parfait are ceva asemănător dar implică vreo trei pași extra.
  3. Săptămâna trecută am rămas fără internet aproape o zi întreagă. Fără PS m-aș fi uitat pe pereți :smile:

Pe de altă parte însă, e foarte utilă treaba cu fonturile, mărimile de font și culorile existente într-un document :slight_smile:

PS: nu găsesc nici o modalitate prin care aș putea seta ca default PNG, nu JPG…

@iamntz: cred ca cele 2 proiecte sunt complementare pentru moment. Sunt unele lucruri care par sa le faci mai repede in parfait.

Fiind la inceput sunt multe probleme. Important este cat de repede se misca cu imbunatatirile.

Eu am problema ca uneori sunt pe Linux si nu am acces la un Adobe asa ca m-ar ajuta un tool de genul acesta.

2 Likes

@hydrarulz: si eu am dat de el in perioada cu linux instalat.

nu l-am incercat, ca am asa o jena sa le mai dau date astora de la adobe.

are solutie in cazul in care tre sa modifici ceva prin psd? gen designerul puturos a setat culoarea unui layer din opacitate.

1 Like

@AdrianBasalic: evident că nu :moneybag:

You can continue to use Project Parfait until October 6, 2014, and you can access or download your uploaded PSDs until December 15, 2014. At that time, the Project Parfait site will be decommissioned.

[…] Thank you for using Project Parfait. We hope you continue to enjoy its functionality as Extract in Creative Cloud.

off-topic: @iamntz cand spui PS ma duci cu gandul la PlayStation 4. Stop it :smiley:

Update. Project Parfait is now available as Extract in Creative Cloud, for free. Get all the same features you love and more, including sharing with others. You can start using Extract by going to Creative Cloud Files.

Confirm ca Extract se gaseste acolo acum si merge bine. Are un mic bug as spune, daca intrii cu rezolutia 1024x768 crede ca esti pe mobil si iti limiteaza posibilitatile.

1 Like

Macar functioneaza in continuare. Am testat si eu, nu este obligatoriu sa ai vreun produs platit la ei.
Il consider un gateway drug, le urez succes :smile:

1 Like