Propunere - ofer Coaching / mentoring

Am vazut ca exista ceva interes pe forum, cel putin din thread-ul de planuri pe 20 20, spre explorarea si aprofundarea ideilor din sfera DDD. Cum de ceva timp cochetez cu idea de a incepe o practica de coaching in afara sferei de influenta directa ( aka la munca :slight_smile: ), si cu intentiile pe anul asta, de a ma implica mai mult in comunitatea locala, mi-a venit urmatoarea idee.

Lunchtime / Early morning - Coffee Mentoring / Coaching
Mai exact, sa organizam o intrevedere la o cafea ( 1h ) in zona victoriei ( probabil The Coffee Shop / Starbucks ), unde sa purtam o discutie ( poate chiar recurenta ) despre:

  • Ce buget ai ?
  • Cat castigi pe luna ?
  • Cat vrei sa castigi pe luna ?
  • Cat esti dispus sa platesti sa crezi ca poti sa castigi cat vrei sa castigi pe luna ?

Glumesc, temele pe care putem discuta sunt:

  • DDD -> CQRS -> ES - De ce ? Cum ? Cand si cand nu
  • Arhitectura | Layered / onion / micro servicii etc
  • SQL vs NoSQL
  • Cloud
  • Technical Design vs Architecture - cand e una cand e alta,
  • OOP, Functional , procedural
  • Softskills - De ce ai nevoie de ele
  • Career advice: dev sau lead, lead sau manager, etc.
  • +/- alte topic-uri din sfera asta

Ce NU o sa discutam:

  • Nu o sa iti rezolv eu problemele
  • Nu o sa iti dau sfaturi cum sa fixezi un bug
  • Nu o sa iti desenez eu arhitectura pentru ideea ta de aplicatie
  • Nu o sa iti rezolv probleme tehnice care le intalnesti la job
  • Nu o sa fac un pull request
  • Poate o sa iti dau sfaturi cum ai putea sa rezolvi anumite probleme, dar nu o sa iti dau rezolvarea a la https://lmgtfy.com/?q=stack+overflow

Acum, ca sa nu fie nimeni deziluzionat de aceasta oportunitate, cu potential de ati schimba viata recomand sa citesti blog post-ul asta pentru a valida compatibilitatea modului meu de gandire si nivelul de sarcasm la care te inhami sa fii expus :slight_smile:

Aaaa, toata treaba asta este pro bono, si nu, nu este o schema elaborata de HR, este o initiativa sincera de a ajuta comunitatea.

Edit: For geeking out, .net si JS ( back si front )

9 Likes

Ma intereseaza! O sa iti dau un pm.
PS Tot in zona victoriei lucrez :grinning:

1 Like