Putin ajutor cPanel WHM

Salut,

Am si eu o problema pe care nu prea pot sa o inteleg oricat as cauta pe Google.
Am un server dedicat intr-un datacenter. Folosesc WHM pentru administrare.
Problema mea e ca am un hostname al serverului care nu are nicio treaba cu domeniul meu principal sau oricare alt site de pe server. Cand incerc sa intru pe cpanel din chrome nici nu ma lasa sa vad pagina deoarece certificatul e self signed si face redirect de la domeniu.ro/cpanel catre weird_hostname:2083. Chrome spune "You cannot visit weird_hostname right now because the website uses HSTS. "

In cPanel exista un modul in care pot schimba acest hostname si pot pune ceva unique_non_existant_subdomain.domeniu.ro. Nu stiu daca trebuie sa modific ceva dns-uri pentru acest nou hostname sau nu. Daca tot ce trebuie sa fac e sa dau change de acolo.

Intrebarea 2 legata de acest lucru ar fi cu certificatul ssl. Pe domeniul meu principal am un certificat SSL de tip wildcard. Daca fac hostname-ul ceva .domeniu.ro pot instala certificatul acela si pt hostname? Am mai multe ip-uri pe serverul respectiv. Din cate stiu apache-ul din WHM e diferit de apache-ul pe care ruleaza site-urile.
Imi cam prind urechile in treaba asta iar la host momentan nu pot intreba.

Daca ma puteti ajuta cu ceva indrumari v-as fi recunoscator.

Da, WHM-ul are totul separat.
Ar trebui sa poti intra de pe ip-ul serverului sub forma https://192.168.0.1:2087 fara sa il intereseze.
Hostname-ul cred ca e acelasi cu cel al serverului daca imi amintesc bine. (nu mai folosesc cPanel de cativa ani)

Eroarea cu SSL e normala, intrii chiar si daca da eroare.

Stiu ca pot sa intru de pe ip, nu e asta problema, dar as vrea sa ii pun un certificat ssl care nu e self signed.
Si cand iti da Chrome faza cu HSTS nu te lasa mai departe. Nu e un simplu warning si dai sa continui.

Cumva cred ca am rezolvat din greseala.

Pasii urmati:

  1. Schimbat hostname in server.domeniu.ro unde domeniu.ro are deja certificat wildcard.
  2. Setat A entry in DNS pentru subdomeniu
  3. Schimbat in “Manage service SSL certificates” ca toate serviciile sa foloseasca certificatul wildcard.

Aparent daca fac altdomeniudepeserver.ro/cpanel ma duce pe server.domeniu.ro si certificatul e verificat.
Am doar o problema la email ca nu imi recunoaste certificatul, apare cu hostname-ul vechi si certificatul nou.

1 Like