Putin ajutor...va rog!

Salutare apelez la dumneavoastra pentru o intrebare care ma macină.ITI TREBUIE FIZICA PENTRU A DEVENII FRONT END DEVELOPER!!!sau este suficientă matematica.Motivul pentru care pun aceasta intrebare este urmatorul:am văzut codul sursa chiar si la o animație din acelea de vedem pe muzica de pe calculator si văzând codul sursa am constatat că nu e deloc fizica, doar matematica implementată cu javascript.Iar doua zile mai târziu,îl aud pe unul(care nu i programator,nici n are treaba cu web ul)care m a contrazis, zicând că a auzit el nu stiu unde ,ca iti trebuie si fizica pentru asta.Si evident am intrat intr o mare dilemă.
As dori așadar sa va intreb daca imi trebuie sau nu fizica pentru a devenii front end developer?
Sau poate ca poti sa faci si cu fizica, dar nu e necesar atâta timp cât sti o rezolvare matematica?

Well… ca programator ar trebui să nu masacrezi limba română, în primul rând :slight_smile: Asta arată o slabă disciplină, care e mai importantă decât fizica, în cazul unui frontend-developer.

Serios vorbind, dacă ai de implementat ceva ce are treabă cu fizica, evident că trebuie să ştii fizică. Daca ai de implementat o aplicaţie economică trebuie să ştii ceva elemente de contabilitate şamd.

4 Likes

Salut. Pentru front-end nu ai nevoie de fizica. As indrazni sa spun ca nici prea multa matematica nu ai nevoie. Dar, acuma, eu nu am inteles exact la ce fel de animatie te referi.
Poate fi una relativ simpla pe care sa o rezolvi din css de exemplu sau cu un pic de javascript. In schimb, sunt diverse engine-uri pentru 2d si 3d unde ai nevoie de niste notiuni de matematica putin mai avansate dar si aici fizica foarte putin spre deloc. Eu nu tin minte sa fi folosit altceva de la fizica inafara de formula vitezei, dar folosita in aplicatii 3d

1 Like

pentru animatii ai nevoie in cel mai rau caz de geometrie si mate. in nici un caz nu fizica sau chimie.

Depinde de ce trebuie sa implementezi. De obicei fizica necesara in programe ‘obisnuite’ e simpla. Ceva mecanica, pentru ciocniri, caderi si alte chestii de-astea, ceva optica geometrica pentru chestii ‘vizuale’ si cam atat. Fizica ‘serioasa’ nu se face in javascript.

1 Like

Ce intrebari va macina… si acum ca ati aflat raspinsul de la profesionisti, ce faceti? Ii ziceti aluia ca nu a avut dreptate? Pai si o sa va creada?

3 Likes

Iti garantez ca ai nevoie de fizica daca vrei sa faci animatii si jocuri. Nu trebuie sa stii mare lucru, doar mecanica.
Desigur poti utiliza librarii, dar vei fi foarte limitat.

Eu ma astept ca toata lumea sa inteleaga ce inseamna acceleratia, viteza, timpul, frecarea, eventual ce inseamna legea lui Hooke.

3 Likes

Jocuri nu vreau sa fac dar ziceam ca de animații ma mai pot locui din cand in cand.Nu ma intelege gresit nu urăsc fizica ,mecanica stiu.Ziceam doar ca eu consider că în programare daca nu sti în acel moment rezolvarea în fizica poti sa rezolvi cu matematica si invers.Gen ai o problemă si sti ca o rezolvare fizica e solutia mai rapidă,încerci să rezolvi si asta e nu ti pica fișa.Asadar rezolvi matematic.Asadar nu ziceam ca nu ai nevoie neaparat de fizica dar cand nu sti se compensează cu matematica si invers.Apropo am auzit si de persoane(ingineri) care au programat si microcontrolere de la zero fără fizica.

Eu sper ca trollezi acum. Sper, pentru binele tau.

3 Likes

Viteza si timpul sunt 2 caracteristici intalnite in fiecare proiect ce implica microcontrollere. Si e simplu de dedus chestia asta prin simplul fapt ca prin ele doresti sa automatizezi un proces dat.

Intr-adevar n-o sa te sacaie nimeni la cap sa stii pe de rost formula x din paragraful y de la pagina z. Dar sunt notiuni generale de fizica, chiar si din cele cele mentionate de catre @isti37 pe care la intalnim in viata de zi cu zi, ca de exemplu legea gravitatiei.

Animatiile si mecanismele mentionate in topic depind pe langa cunostinte de fizica si de geometrie descriptiva. Iar tot amalgamul asta de notiuni nu-l acumulezi decat dand din maini si cap. Nu stand si filozofand pe forumuri. :slight_smile:

1 Like

depinde si ce face microcontrollerul ala.

ps: cum dracu sa inlocuiesti fizica cu matematica si invers?

sper sa nu fie offtopic, dar poate diagrama ajuta
imagine


sursa