Quicktype - json to code

https://app.quicktype.io/

Aplicatia transforma JSON-ul in tipul de date aferent. Are suport pt mai multe limbaje. Se poate instala si cu npm.

Deci… în loc să înveți directivele unui limbaj de programare, înveți niște directive în JSON. Iar dacă ai probleme cu rezultatul, mult succes :facepalm:

Da, e interesant că este independent de un anume limbaj și că poți genera cod într-o grămadă de alte limbaje, dar… de câte ori să fi fost nevoie de o conversie a codului dintr-un limbaj în altul?

3 Likes

Eu ma gandeam ca poate este util cand ai un json mai ciudat si complicat :slight_smile:

Iti da macar un punct de plecare :slight_smile:

asta e un fel de json_encode / json_decode de la PHP scris superfancy in alte limbaje?

la ce l-ai putea folosi, ma intreb, daca esti programator? adica acel cod generat, ce faci cu el mai exact? nu prototipuri, nu proof-of-concept, ma refer la cod pentru productie

insusi jsonul este un format care iti permite sa il produci intr-un limbaj si sa il consumi in altul, de asta si e asa popular, ca decupleaza server-side de consumer intr-un mod f intuitiv

2 Likes

Intr-adevar, acea aplicatie genereaza cod care este cam overkill. Cel putin pt c# nu ai nevoie chiar de tot codul. Precum si in alte limbaje

Sunt si alte servicii asemenatoare care fac acelasi lucru.

Eu am postat link-ul in speranta ca cineva l-ar putea gasi macar util :slight_smile:
Sau informativ

Respect punctul de vedere al tutuor care raspund la acest subiect.
Sunt de acord ca trebuie sa invatam

Offtopic
Sa nu te superi pe mine :sunny:

Ce se mai aude Software Craftmanship ?


Sper ca acest topic sa nu se transforme in “so much drama for a link”